Kvalita vody v Labi se zlepšuje, důkazem jsou lososi

Aktualizováno 9. října 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Vágner 2014 - IMG_5096_u

Opětovný výskyt lososů v Labi je dobrým indikátorem pro čistou vodu. Připomíná to Ústecký deník s tím, že o kvalitu vody v řece Labe se přitom stará státní podnik Povodí Labe.

„Základem je sledovat vývoj odpadních vod z průmyslových zdrojů. Díky rozsáhlé výstavbě čistíren se kvalita povrchových vod podstatně a zcela prokazatelně zlepšila,“ uvedla mluvčí Povodí Labe Jana Burianová.

Ohledně čistoty vody v Labi mají jasno také ústeční rybáři. „Z pohledu ryb stav vody v Labi stále není uspokojivý. Úspěchem je, že se do ústeckých vod vrací losos, který je ukazatelem jistého zlepšení stavu vody,“ uvedl Tomáš Kava ze Svazu českých rybářů. Podle pamětníků rybáři posledního lososa ulovili v Labi v padesátých letech. Díky snaze Svazu českých rybářů a NP České Švýcarsko se daří lososy znovu vrátit do našich řek. Pravidelně dvakrát do roka vysazují do řeky plůdky.

„Naštěstí ubylo odpadních vod, ale zase stále přibývá jezů a přehrazování řeky. Bariéry vodu zpomalují a na dně se tvoří více bahna. Kvůli tomu nemají říční druhy podmínky pro rozmnožování,“ dodal Tomáš Kava. Ekonomické zájmy vítězí nad těmi přírodními. I tak můžeme v Labi zahlédnout migrující lososy, což jasně ukazuje, že voda se lepší.“

Zdroj: www.denik.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství