V Kutné Hoře zmodernizovali úpravnu vody za 126 milionů Kč

Aktualizováno 20. prosince 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

úpravna vody - Kutná Hory - Svatá trojice - 3db24d85-1f0a-4ded-864b-d702a2966c5d

V Kutné Hoře skončila rekonstrukce úpravny vody Svatá Trojice. Práce trvaly rok a stály zhruba 126 milionů korun. Z toho 67 milionů Kč zaplatil Státní fond životního prostředí a čtyřmi miliony přispěl státní rozpočet. ČTK to sdělil Vladimír Ujec ze stavební firmy VCES.

Při rekonstrukci bylo kompletně vyměněno technologické zařízení úpravny, která nyní dokáže stoprocentně zabezpečit dodávky pitné vody v požadovaném celoročním množství a kvalitě. Zařízení zásobuje vodou více než 48.000 obyvatel. Průměrně dodá do vodovodní sítě 65 litrů vody za sekundu. Jeho kapacita je 130 litrů za sekundu, špičkový výkon dosahuje 220 l/s.

Zdrojem surové vody je přehradní nádrž Vrchlice, jejíž voda má dlouhodobě horší kvalitu. V některých ročních obdobích bylo obtížné dosáhnout kvality vody požadované současnou legislativou. Proto byla rekonstrukce úpravny nezbytná.

Vítězem výběrového řízení se stalo sdružení ÚV Svatá Trojice, tvořené společnostmi VCES, KUNST a Královopolská Ria. V době prací nebyly nijak omezeny dodávky vody. V provozu byla stará část úpravny vody a byl také navýšen odběr pitné vody od společnosti Vodovody a kanalizace Havlíčkův Brod.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (úpravna vody) VCES

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace