Kunovice řeší, jak části obyvatel vynahradí vyšší stočné

Aktualizováno 17. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Kunovice na Uherskohradišťsku řeší, jak části obyvatel napojených na kanalizaci ve vlastnictví města kompenzují dražší stočné. Kompenzací se bude zabývat únorové zastupitelstvo, řekla dnes ČTK starostka Ivana Majíčková.

Stočné vzrostlo letos asi 750 domácnostem o 3,96 koruny, za metr krychlový odpadní vody tak zaplatí 45,40 Kč. Ostatní lidé v Kunovicích platí stočné jen 36,57 koruny. Město totiž postavilo kanalizaci ve zmíněných částech s využitím evropských dotací. Podle Majíčkové podmínky dotací říkají, že město má z vybraného stočného vytvářet rezervu na budoucí opravy kanalizace. „Z toho vyplývá to, že plátce stočného to pocítí na sobě nejvíc. To nás velmi mrzí, a proto hledáme cesty, jak bychom rozdíl mezi stočným na celém Uherskohradišťsku a v Kunovicích mohli našim občanům kompenzovat,“ uvedla Majíčková.

Podle ní město zvažuje, že by lidem vyšší stočné kompenzovalo formou daru tak, jak řeší vyšší stočné kvůli evropské dotaci v částech Míkovice a Vésky sousední Uherské Hradiště, nebo třeba odpuštěním poplatku za odpad. Městský rozpočet by tato kompenzace podle Majíčkové měla stát asi 750 000 korun. Loni stočné v části Kunovic s kanalizací postavenou městem přišlo na 41,44 korun.

Slovácké vodárny a kanalizace pro letošek nechaly beze změny vodné, které přijde na 39,33 koruny. Stočné se zvýšilo o 92 haléřů na 36,57 koruny. Lidé tak včetně patnáctiprocentní DPH platí za metr krychlový vody 75,90 koruny. Cena vody na Uherskohradišťsku zůstává druhá nejnižší ve Zlínském kraji. Obyvatelé zmíněné části Kunovic by ale měli platit 84,73 koruny za metr krychlový, tedy téměř tolik, co platí obyvatelé nejdražšího Zlínska (86,71 Kč).

Vedle částí Kunovic a Uherského Hradiště letos vyšší stočné na Uherskohradišťsku platí i obyvatelé Bílovic a Bojkovic. V Bílovicích metr krychlový odpadní vody přijde na 37,26 koruny a v Bojkovicích na 41,51 koruny.

ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace