Kunčice se přou s ministerstvem o projekt čističky

Aktualizováno 26. října 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Voda a naše peněženka

IMG_6406A tryskající voda

Kvůli výstavbě nové čističky se krkonošská obec Kunčice nad Labem dostala do sporu s ministerstvem zemědělství. Informovala o tom zpravodajská televize ČT24.

Stát totiž podle televizní reportáže nechce povolit projekt obce a navrhuje vlastní, který je z pohledu Kunčických komplikovanější a dražší. Obec ročně hospodaří zhruba s pěti miliony a peníze na kanalizaci shání už teď velmi obtížně. Variantu, kterou jí diktuje ministerstvo zemědělství, si ale obec podle starosty nemůže dovolit.

Zhruba šedesátimilionový projekt Kunčic počítal s podmínkami tamního reliéfu, který se od jednoho konce obce ke druhému svažuje. Elegantním řešením tak měl být samospád až do nové čističky. Podle ministerstva však není třeba stavět nové zařízení, když k využití je možnáčistička v nedalekém Vrchlabí. „Nám se tato varianta nelíbí, protože neznáme cenu, kterou by nám Vrchlabí diktovalo za poskytované služby,“ uvedl starosta Kunčic Jiří Žďárský.

Podle ministerstva by na vrchlabskoučističku měly být napojeny hned dvoje trubky. Jedny přivedou odpady dolů k tlakové stanici, která je bude tlačit přes celou vesnici zpět do kopce směrem na Vrchlabí. V praxi to bude znamenat asi dvojnásobnou cenu. „My prosazujeme samozřejmě levnější variantu, minimálně o tu výtlačnou větev,“ dodal Žďárský.

Argumentem ministerstva je náročná rekonstrukce zmíněné vrchlabské čističky. Investice v hodnotě desítek milionů se prý má maximálně využít. „Ministerstvo zemědělství nesouhlasí s budováním nové čističky, když už nedaleko jedna je,“ vzkázal mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Spor by tak mohlo rozhodnout zastupitelstvo Královéhradeckého kraje, které však v dohledné době neplánuje vydat jasné stanovisko. V současnosti shromažďuje názory z obou táborů a verdikt podle jeho zástupců padne nejdříve příští rok.

http://www.ct24.cz140778-kuncice-se-prou-s-ministerstvem-o-projekt-cisticky/

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace