KRTEK je nominován na další cenu

29. srpna 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

PROSKL_FASADA

Držitelem prestižního ocenění Architekt roku 2014 se může stát i architekt Petr Hájek, který je autorem Krkonošského centra environmentálního vzdělávání KRTEK ve Vrchlabí. Je jedním z pěti nominovaných na toto ocenění, uvedl mluvčí KRNAP Radek Drahný.

Odborná komise jej nominovala za realizaci série výjimečných staveb v posledních letech – Krkonošského centra environmentálního vzdělávání ve Vrchlabí, které citlivě reaguje na přírodní kontext zámeckého parku a vytváří vrcholně kultivované prostředí pro pedagogické aktivity směřující k poznávání a ochraně přírody; za rodinný dům Chameleon a za novátorské a experimentální přístupy a zadání ve výuce na Fakultě architektury ČVUT v Praze.

Unikátní budova Krkonošského centra environmentálního vzdělávání KRTEK vznikla vedle stávající administrativní budovy Správy KRNAP a rozšiřuje nabídku vzdělávacích aktivit směrem k veřejnosti. Nový objekt je místem k pořádání veřejných přednášek a konferencí. K tomu slouží přednáškový sáls kapacitou 76 míst + 2 bezbariérová místa pro imobilní posluchače. Díky použití širokoúhlého plátna a prostorového zvuku má parametry malého kinosálu. K samotné výuce slouží laboratoř a učebna. Přímý kontakt teoretické a praktické části výuky hraje při vzdělávání důležitou roli. Proto je laboratoř součástí prostoru učebny. Do laboratoře se vejde 16 studentů a do učebny 30. V objektu je dále také výstavní prostor, knihovna, ekoporadna a parkovací stání pro klienty. Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání má ambice stát se skutečným centrem nejen pro obyvatele Krkonoš, ale také jedním z obdobných evropských center zaměřených na environmentální vzdělávání, výchovu a osvětu.

Jeho stavba byla podpořena z Operačního programu Životní prostředí, Prioritní osa 7. Celkové náklady na projekt byly plánovány ve výši 99 milionů korun. Výsledná cena, která zahrnuje kompletní stavbu i vnitřní vybavení stavby, činila 85,5 milionu.

Dalšími nominovaným na cenu Architekt roku 2014 jsou Ing. arch. MArch Adam Gebrian za Sérii článků v časopise Respekt, Ing. arch. Pavla Melková zaManuál tvorby veřejných prostranství, Ing. arch. Josef Pleskot za Science and Technology Centrum v Ostravě a prof. Ing. arch. Martin Rajniš za Huť architektury – výstava v Centru současného umění DOX v Praze.

Naše voda, foto: KRNAP

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě