Krnov určil komisi pro jednání s Povodím Odry

28. března 2018 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

Heřminovy 5 - vizualizace rekreační oblast nad přehradou

Povodí Odry brzy zahájí protipovodňové úpravy řeky Opavy v Zátoru, v Branticích, v Kostelci i v Krnově. Informuje o tom Bruntálský deník s tím, že Krnov ustavil komisi pro jednání s Povodím.

„Krnovští radní jednohlasně schválili komisi pro jednání se státním podnikem Povodí Odry. Budou ji tvořit Karel Siuda, Roman Przybyla, Jan Stejskal, Libor Nowak a Lubomír Dehner. Úkolem komise je navázat na jednání v letech 2010 a 2011, kdy veřejnost vznášela připomínky k plánovaným protipovodňovým úpravám v Krnově a na základě této diskuse pak zastupitelé definovali a schválili na tři desítky konkrétních požadavků. Zástupci Povodí Odry představili veřejnosti akce plánované na roky 2018 a 2019 na loňském setkání v Nových Heřminovech. Plánují letos demolici jednoho domu a pěti rekreačních objektů v okolí řeky v Zátoru.

„Další důležitou akcí je rekonstrukce jezu Kunov. Musím poděkovat obci, že k této stavbě máme kladné stanovisko. Chceme začít na jaře 2018 a v roce 2019 to dokončit. Pro úpravy toku v Zátoru i v Branticích máme hotovou dokumentaci, proběhla jednání s majiteli pozemků a v roce 2018 začnou územní řízení. Týká se to i Krnova a Kostelce, kde dokumentaci aktualizujeme, aby bylo možné zahájit územní řízení,“ představil záměry investiční ředitel Povodí Odry Miroslav Janoviak v loni v listopadu.

V Krnově nastala specifická situace, protože stavbu protipovodňových hrází zde bylo potřeba koordinovat nejen s Polskou republikou, ale také s velkou dopravní stavbou, s obchvatem Krnova. Navíc zde jednání o majetkoprávním vypořádání pozemků potřebných pro výstavbu krnovské nádrže nad Fügnerovou ulicí přerušily komplexní pozemkové úpravy (KPÚ). „Je předpoklad, že stavbu nádrže v Krnově bychom mohli zahájit v roce 2019,“ upřesnil Janiviak.

Přestože hlavní protipovodňová opatření z různých důvodů nabrala zpoždění, situace se už podstatně zlepšila. V roce 2014 byla vybudována síť sedmi limnigrafických stanic, které kontrolují průtoky na řece Opavě i na přítocích. Dnes už tato soustava dobře funguje a je napojena na dispečink Povodí Odry. Povodňovou prevenci výrazně zlepšují i dokončené nádrže v Lichnově. Další suché nádrže se staví v Karlovicích a v Holasovicích.

Naopak neúspěchem po mnoha letech příprav skončila jednání o nádrži Košetice a o protipovodňovém valu u Vávrovic, který měl být přes kilometr dlouhý. Od těchto záměrů už Povodí Odry oficiálně ustoupilo, protože majitelé pozemků si tyto investice nepřáli.

Zdroj: Bruntálský deník (redakčně kráceno), ilustrační foto (vizualizace oblasti nad plánovanou přehradou Nové Heřminovy) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy