Krkonošské muzeum vystavuje turistické mapy

13. července 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

mapy Krkonoše výstava

Krkonošské muzeum Správy KRNAP ve Vrchlabí dnes otevírá výstavu Krkonošemi prstem po mapě. Informoval o tom mluvčí KRNAP Radek Drahný s tím, že výstavu lze navštívit až do 30. října.

Podle turistických map se v Krkonoších chodilo už za císaře pána a lze z nich o cestách vyčíst mnohem více, než jen jaká je jejich délka a barevné značení. Vystavených originálů je 28, další mapy je možné prohlížet v digitální podobě. Jde o mapy vydané od počátku 19. století do konce 20. století. Nejstarší mapa, kterou návštěvníci výstavy uvidí, je z roku 1806 od Josefa Hosera, který ji vydal jako doplněk ke svému průvodci. V té době se ještě nepožívalo slovo turismus, přesto je to turistická mapa v pravém slova smyslu, protože sloužila k pohybu po horách a k jejich poznávání. Nejvíce vystavených map je z období největšího rozkvětu turistiky v první polovině 20. století. Mapy se liší kartografickým zpracováním, názvoslovím i barevností. Na výstavě najdete mapy panoramatické i rozhledové (pohledové z vrcholu Sněžky a Žalého). V jejich případě jde doslova o výtvarná díla, která na sebe můžete jen tak nechat působit stejně jako obrazy, nebo se můžete ponořit do jejich detailního prohlížení a porovnávání.

Výstavu doplňuje edukativní část, která vás vtáhne do poznávání Krkonoš, plánování výletů, používání map při výletech, využití všech informací, které můžete z map vyčíst, naučí vás lépe se orientovat v terénu i se ohleduplně a bezpečně pohybovat po Krkonoších. Kartografickou zajímavostí je lentikulární mapa vydavatelství Kartografie HP z Jičína, s jejíž pomocí se naučíte vidět běžnou papírovou mapu s vrstevnicemi jako trojrozměrnou – a opravdu to funguje!

Výstava v bývalém augustiniánském klášteře ve Vrchlabí bude přístupná denně mimo pondělí od 8.00 do 16.30 hodin.

Naše voda, foto z výstavy: KRNAP

 

 

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě