Krkonošské muzeum v Jilemnici vystavuje historické mapy Českého království

6. srpna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

096_historicke_mapy_w

Ojedinělou výstavu s názvem Historické mapy Českého království otevře zítra Krkonošské muzeum v Jilemnici. Informoval o tom mluvčí Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný.Soubor map podle jeho údajů zapůjčilo Regionální muzeum v Českém Krumlově. „Mapy byly vybrány z naší velké sbírky bohemikálních map, kterou v českokrumlovském muzeu máme. Systematicky se snažíme soubor doplňovat pět let. Nakupujeme nejen u našich antikvářů, ale také v cizině, zejména v Itálii, jedna mapa zde vystavená je například koupená v Benátkách. Nejvzdálenější nákup jsme uskutečnili ve Velké Británii. Na některé mapy čekáme dlouhou dobu, než se objeví v nabídce. Také musíme dávat pozor na falzifikáty a původní kolorování. O mapách se dozvídáme převážně přes internet. Čím dál od Česka, tím jsou mapy levnější,“ uvedl historik českokrumlovského muzea Ivan Slavík.

Na výstavu budou prezentována kartografická díla v rozmezí od 16. do 19. století. Mezi čtyřicítkou map, jednotně precizně zarámovaných, jsou mnohé vytvořené v Německu, Holandsku i v jiných zemích. Najdeme mezi nimi skutečné unikáty. „Mapa ve tvaru postavy jednoznačně vyvrací, že Čechy neleží v srdci Evropy, ale Evropě v žaludku. K mapě ve tvaru růže, která je zakořeněna ve Vídni, existuje dvojí výklad, a to, že pouze z Vídně mohla vykvést tak krásná růže anebo, že každý zahradník ví, že nejlepší růže rozkvétají na kupce hnoje. I takové informace se skrývají za oborem historické kartografie,“ dodal Slavík.

Pro přátele Krkonoš bude zajímavá i skutečnost, jakým způsobem byly naše hory v minulosti zobrazovány. Některé z map jsou též skvělými uměleckými díly. Výstava historických map, začleněná do projektu Porta culturae, bude otevřena do 12. října. Doplní ji samozřejmě i cenné mapy vystavené ve stálé zámecké expozici jilemnického muzea.

Otevřeno je denně od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin mimo pondělí.

Další informace najdete také na stránkách www.kmjilemnice.cz.

Naše voda, plakát: KRNAP

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství