Krkonošské muzeum v Jilemnici otevřelo dvě výstavy

18. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

059_obrazy_gardianova_w

I když již jaro klepe na dveře, počasí o tomto víkendu i předpověď na ten následující není zrovna ideální k procházkám v přírodě. Víkendový čas lze tak využít například k návštěvě Krkonošského muzea Správy KRNAP v Jilemnici, které otevřelo dvě nové výstavy.

Tou první je výstava Radostné Velikonoce, druhou pak výstava obrazů Pavlíny Gardianové Znamení. Výstavy budou k vidění do 23., respektive do 16. dubna 2017. Velikonoce se jako nejvýznamnější křesťanské svátky hluboko zapsaly do dějin evropské kultury i evropského myšlení. Skládají se z několika základních vrstev: křesťanské, lidové, měšťanské a komerční. Najdeme v nich samozřejmě i prvky předkřesťanské. Podobně jako u Vánoc i zde v poslední době komerční činnost do jisté míry zakryla ostatní složky. Proto se snažíme prostřednictvím řady exponátů otevřít hlubší pohled na tyto krásné svátky. Návštěvníci na výstavě uvidí kalvárie, svíce, unikátní křtitelnici z roku 1607, řehtačky a klapačky. Chybět nebudou ani kraslice, pomlázky, velikonoční jídelníček a mnoho dalšího. Dozvědí se, kde mají původ slovní spojení jako vzít si někoho na paškál, mýt si před někým ruce, projít Kalvárií, dopít kalich hořkosti až do dna nebo nést svůj kříž.

Druhou výstavou jsou Znamení Pavlíny Gardianové. Tato malířka se narodila 13. března 1968 v Jičíně, dnes žije a tvoří ve Staré Pace. Její cesta vývoje je velice zajímavá. Je absolventkou bižuterního oboru sklářské školy v Jablonci nad Nisou a školy umělecko-řemeslných prací v Praze. Magisterský titul obhájila na teologické fakultě při Universitě Palackého Olomouc. Vedle výtvarného umění se také věnuje překladatelské činnosti a výuce angličtiny. Svět barev a malování ji lákal a přitahoval už od dětských let. Zabývala se jím také v Holandsku, kde čtyři roky žila a měla tam i několik samostatných výstav. Ve svém podkrovním ateliéru se výtvarnice zaměřuje především na techniku olejomalby. Z její tvorby je dobře znatelný rukopis poetických a lyrických námětů. Využívá široké škály tónů barev a hry světla. Její obrazy vyzařují kouzlo okamžiku, zvláštní křehkost a něhu, jimiž dokáže mimořádně zapůsobit právě v dnešní citově poněkud vyprahlé době. Akademický malíř Vladimír Komárek kdysi o autorce řekl: „Pavlína Gardianová tvoří komorně, nechce oslňovat, ale chce mluvit k člověku. V každém případě však některé z nás oslní a rozhodně patří k hodnotám našeho výtvarného umění.“

Výstava Radostné Velikonoce bude otevřena denně mimo pondělí od 8 do 12 a od 13 do 16 hodin do 23. dubna 2017, výstava Znamení pak do 16. dubna 2017. Další informace najdete také na stránkách www.kmjilemnice.cz.

Zdroj a plakát: KRNAP

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě