V Krkonoších končí omezení vstupu do některých lokalit

Aktualizováno 15. října 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

ilustrační foto

Omezení vstupu z důvodu ochrany přírody do některých oblastí v Krkonošském národním parku, které Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) každoročně v souvislosti se sběrem borůvek vydává, končí. Informoval o tom mluvčí KRNAP Radek Drahný.

V průběhu platnosti „borůvkového nařízení“ strážci Správy KRNAP uskutečnili na šest desítek tematicky zaměřených strážních služeb. Ukázalo se, že jarní sucho a přízemní mrazíky z počátku léta způsobily, že borůvky nedozrály. Počátkem sezony se strážci v terénu setkali s několika tipaři, kteří však zjistili, že se letos do Krkonoš na borůvky nevyplatí vyrazit, a tak hory nečelily náporu skupiny sběračů jako v minulých letech. „Letošní sezonu lze tedy z pohledu porušování tohoto opatření hodnotit jako bezproblémovou,“ uvedl Drahný.

Účelem opatření obecné povahy č. 1/2010 ze dne 8. června 2010 je omezení přístupu veřejnosti do některých lokalit Krkonošského národního parku s výjimkou značených turistických cest Klubu českých turistů a cyklotras vyhrazených Správou KRNAP. Vydané nařízení v žádném případě neomezuje běžné návštěvníky, kteří nadále mohou po turistických cestách a cyklotrasách procházet, resp. projíždět bez omezení.

Důvodem, který Správu KRNAP k tomuto kroku vede, je intenzivní sběr borůvek v cenných lokalitách. Nešetrným sběrem jsou devastovány porosty brusnice borůvky. Snižuje se tak potravní základna pro semenožravé ptáky a savce. V důsledku nadměrné návštěvnosti přírodovědněhodnotného území jsou poškozovány lokality výskytu zvláště chráněných druhůrostlin. Dalším důvodem je také rušení klidu zvěře, zejména v doběpřivykání na lokality poblíž přezimovacích obůrek a v době říje. Část území s omezeným vstupem se nachází v I. zóně národního parku, kde je vstup mimo značené cesty zakázán celoročně zákonem o ochraně přírody a krajiny. Současné omezení se tedy týká hlavně II. zóny KRNAP a malé části III. zóny KRNAP, kde je normálně volný pohyb povolen a toto nařízení ho dočasně omezuje.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace