Krkonoše hostily ekologickou olympiádu

14. května 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

KRNAP soutěž mláfež - IMG_0530

Správa Krkonošského národního parku od pondělí hostila krajské kolo 20. ročníku krajského kola ekologické olympiády. Informoval o tom mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný s tím, že výhercem se stal tým z Gymnázia Vrchlabí.

Ekologická olympiáda je určena žákům středních škol a gymnázií. Krajského kola se zúčastnilo 12 týmů z osmi škol. Letošním tématem byla geologie a geomorfologie, tedy témata, která jsou pro Krkonošský národní park velmi příznačná. Týmy soutěžily v poznávání přírodnin, testu, doplňkové soutěži, řešení samostatného úkolu a jeho prezentaci. Všechny otázky a úkoly byly zaměřeny na Krkonoše. V testu studenti hledali odpovědi na otázky, například: „Jaké organizmy žily na souši v době, kdy vznikaly nejstarší krkonošské horniny?“ nebo „Co lidé označovali jako fialkový kámen“. V praktickém úkolu měly týmy navrhnout a představit manuál pro průvodce na geologickou exkurzi po hřebenech Krkonoš.

Nejlépe si vedl tým z Gymnázia Vrchlabí ve složení Kateřina Matoušová, Jan Tomeš a Martin Erlebach. Ve velmi těsném závěsu následoval v bodovém hodnocení tým z Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína z Hradce Králové. Třetí místo vybojovali opět Vrchlabáci. Zde se projevila znalost domácího prostředí a snad i občasné návštěvy geologické expozice v klášterní zahradě ve Vrchlabí. Překvapivě dobře si vedly i studentky SOŠ veterinární, a to navzdory zaměření školy na veterinární vědy a absenci geologických a geomorfologických disciplin.

Hodnotitelé neoceňovali pouze znalosti uvedených oborů, ale také schopnost dobré prezentace výsledků. Zatímco úroveň znalostí geologie byla přibližně srovnatelná u většiny týmů, úroveň prezentace se lišila výrazněji. „Byl jsem překvapený tím, že i nejméně bodovaný tým si nepočínal vůbec špatně a snažil se data nasbíraná v terénu „prodat“ co nejlépe. Tady je vidět dobrá práce učitelů, kteří studenty motivují k tomu, aby svoje znalosti uměli uplatnit. Uvidíme, jak si Vrchlabáci povedou v celostátním kole, které proběhne začátkem června v Źelezných horách,“ řekl Michal Skalka, organizátor soutěže. Výherce krajských a celostátních kol jsou upřednostňováni při přijímacích zkouškách na vybrané univerzity v ekologicky zaměřených oborech.

Ekologickou olympiádu organizuje Český svaz ochránců přírody.

Další informace: www.ekolympiada.cz, www.krnap.cz/ekoolympiada/

Naše voda, foto KRNAP

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě