Krásy Šumavy se otevřou i pro postižené spoluobčany

4. října 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

Jan Pospíchal na poválkové trase na Chalupskou slať

Šumava chce přivítat i návštěvníky s pohybovým handicapem. Informoval o tom mluvčí Národního parku Šumava (NP) Pavel Pechoušek. Park pro ně připravuje speciální cestovní manuál, postupně pracuje na odstraňování bariér a plánuje vznik areálu pro nevidomé.

Například Jan Pospíchal (na ilustračním foto) bydlí ve Vimperku, přesto se do blízkého NP poprvé vydal teprve nedávno.Vyrazil do nově rekonstruovaného informačního střediska Svinná Lada, nedaleko Borových Lad. Celé informační středisko je bezbariérové, a proto ho mohou bez problémů navštívit i vozíčkáři. Stejně tak i vedlejší dřevěný chodník, který vede na Chalupskou slať. „Šumava se na vozíku zvládnout nedá. Je jeden velký kopec, žádná rovina. Svinná Lada je jedno z mála míst, které je pro vozíčkáře bezpečné a přístupné,“ chválí Jan Pospíchal opravené informační středisko – pilotní díl projektu Šumava pro všechny, který rozjela Správa NP a CHKO Šumava.

Šumavský národní park je členitý a pro lidi na vozíčku špatně přístupný. Správa parku už ty největší bariéry odstraňuje. „Už za rok by jim ve výletu na Šumavu nemělo nic bránit. Připravujeme zajímavé výletní trasy pro vozíčkáře i areál lesních her pro nevidomé. Předěláváme jednotlivá informační střediska tak, aby byla bezbariérová, a dokonce plánujeme atraktivní stezky v divočině,“ uvádí Jiří Mánek, ředitel Správy NP a CHKO Šumava, který si dohled nad tímto projektem vzal osobně na starost. Podle něj je jedním ze základních problémů osob se zdravotním postižením to, jak se dostat k základním informacím o dostupnosti a připravenosti destinace pro potřeby osob se zdravotním postižením.

Správa Národního také připravuje areál, který bude určený pro nevidomé. „Pro lidi, kteří vidí a nemají žádný handicap, není problém představit si, jak vůbec vypadá jelen. U slepců je to jinak. Ti někdy vůbec netuší jak je jelen veliký, a že má parohy. V tomto nově vznikajícím areálu jim umožníme, aby si na něj mohli sáhnout,“ popisuje ředitel Mánek. Tento areál čeká už jen na schválení dotace. Otevírat by se měl nejpozději v roce 2014.

Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace