Krásná Lípa se brání pokutě za zakázku na kanalizaci od ÚOHS

18. ledna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Město Krásná Lípa se brání pokutě 150 000 korun, kterou dostalo loni od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) u soudu. Město totiž podalo žalobu ke Krajskému soudu v Brně, řekla dnes ČTK jeho mluvčí Simona Tesařová.

Pokuta je za chyby v tendru na kanalizaci. Loni verdikt svých podřízených potvrdil předseda ÚOHS Petr Rafaj. Případ se týká zakázky z roku 2011. V té době ještě mohly města a obce omezovat počet firem, které se o zakázku ucházely losem. Podle úřadu radnice v Krásné Lípě postupovala netransparentně. Pražská společnost Průmstav před zahájením losování požadovala přidělení nových čísel zájemcům o zakázku. Zadavatel zakázky to firmě neumožnil. Odmítl také kontrolu losovacího zařízení. Zakázku nakonec získalo Sdružení SaM, ve kterém byly firmy SaM silnice a mosty Děčín a Energie – stavební a báňská a.s. Cena zakázky činila přes 100 milionů korun. Porušení zákona ÚOHS hodnotil v rozhodnutí jako závažný delikt.

Město v minulosti slovy svého místostarosty Zbyňka Linharta pochybení odmítalo. „K losovačce jsme byli vlastně donuceni kvůli tlaku na rychlost výběru dodavatele, přitom u všeho byl úředník ze Státního fondu životního prostředí, jenž nám mohl kdykoliv říci, že to nemáme dělat,“ uvedl Linhart. Losování bylo podle něj transparentní. „Odehrávalo se v Praze za přítomnosti státních úředníků na certifikovaném elektronickém zařízení,“ uvedl.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace