Krásná Lípa dostala od ÚOHS pokutu 150.000 korun

11. prosince 2014 | Rubrika: Voda a naše peněženka , Vodovody a kanalizace

kanalizace-trubky2

Město Krásná Lípa na Děčínsku chybovalo v tendru na výstavbu kanalizace. Od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dostalo pokutu 150.000 korun.

Sankce za netransparentní losování je pravomocná, město se proti ní neodvolalo. ČTK to zjistila z webu ÚOHS. „My jsem se neodvolali, protože jsme nic nedostali,“ řekl ČTK místostarosta Krásné Lípy a senátor Zbyněk Linhart.

Zakázka, kterou ÚOHS zkoumal, je z roku 2011. V té době ještě mohly města a obce omezovat počet firem, které se o zakázku ucházely losem. Podle úřadu radnice v Krásné Lípě postupovala netransparentně.

Pražská společnost Průmstav před zahájením losování požadovala přidělení nových čísel zájemcům o zakázku. Zadavatel zakázky to firmě neumožnil. Odmítl také kontrolu losovacího zařízení. „To zapříčinilo pochybnosti o řádném průběhu losování a tedy zachování zásady transparentnosti,“ uvedla v rozhodnutí místopředsedkyně ÚOHS Eva Kubišová.

Zakázku nakonec získalo Sdružení SaM, ve kterém byly firmy SaM silnice a mosty Děčín a Energie – stavební a báňská a.s. Cena zakázky se vyšplhala na více než 100 milionů korun. Porušení zákona ÚOHS hodnotil v rozhodnutí jako závažný delikt.

Město podle místostarosty 15 let všechna výběrová řízení dělalo transparentně. „K losovačce jsme byli vlastně donuceni kvůli tlaku na rychlost výběru dodavatele, přitom u všeho byl úředník ze Státního fondu životního prostředí, jenž nám mohl kdykoliv říci, že to nemáme dělat. Rok projekt ležel na ministerstvu před výběrem dodavatele a rok poté. Celkově jsme projekt vyřizovali osm let,“ řekl Linhart. Losování bylo podle něj transparentní. „Odehrávalo se v Praze za přítomnosti státních úředníků na certifikovaném elektronickém zařízení,“ uvedl. Podle něj bude nyní město ověřovat, zda vůbec nějaké rozhodnutí úřadu na radnici přišlo. „My jsme se až dnes dozvěděli o tom, že nám mělo být něco doručeno a my jsme se ani neodvolali,“ zdůraznil místostarosta.

Za netransparentní losování už padlo několik pokut. Asi nejznámější případ je z Karlových Varů, které za nestandardní losování musely zaplatit půlmilionovou pokutu. Platnost pokuty potvrdily následně i soudy.

Zakázka z Krásné Lípy je z roku 2011. Možnost zužování počtu zájemců o zakázku losováním už byla ze zákona o veřejných zakázkách vypuštěna. Podle Lenky Novákové z poradenské společnosti LZ Tender bylo losování v zákoně zrušeno, protože způsobovalo neprůhlednost a netransparentnost výběrových řízení. „Losování bývalo v poslední době zajišťováno počítačovými programy, u kterých vznikaly pochybnosti, zda nejsou nezákonně ovlivněny. Mimo to bývalo losování často zmanipulováno a zneužívalo se k dohodám o ceně,“ řekla ČTK Nováková.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace