Královice u Slaného plánují příští rok stavbu kanalizace

15. června 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

čistá voda

Královice u Slaného na Kladensku plánují příští rok stavbu kanalizace za zhruba 30 milionů korun. Práce potrvají přibližně tři čtvrtě roku, začít by mohly na jaře, pokud se obci podaří získat dotaci. ČTK to řekl starosta Královic Luděk Šofr.

Obec má přes 200 obyvatel a hospodaří s třímilionovým rozpočtem. Kanalizace by měla odvádět splaškové odpadní vody ze všech budov v obci. „Pro stavbu už máme vydané územní rozhodnutí, stavební povolení bychom chtěli mít připravené na podzim,“ uvedl starosta. Součástí projektu je čistírna odpadních vod s technologií, která umožní využití vyčištěné vody rovnou k zalévání.

Pro malé obce s několikamilionovým rozpočtem jsou dotace téměř jedinou možností pro vybudování kanalizace. Bez dotací by projekt pro ně znamenal zadlužení až na desítky let a zastavení jiných investic v obci. Letos získaly krajskou dotaci na vybudování kanalizace například Žiželice na Kolínsku pro druhou etapu stavby, Knovíz na Kladensku nebo Tuchoměřice u Prahy. Další možností jsou pro obce peníze od ministerstva životního prostředí, které by na kanalizace a čistírny odpadních vod mělo do roku 2020 rozdělit více než tři miliardy korun.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace