Královéhradecké biskupství může získat dva rybníky u Chrasti

Aktualizováno 3. prosince 2016 | Rubrika: Rybářství a rybníkářství

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Královéhradecké biskupství by mohlo získat v rámci církevních restitucí dva menší rybníky u Chrasti na Chrudimsku. Chrudimský soud rozhodl, že jejich vlastníkem je stát, nikoli místní organizace Českého rybářského svazu. Rozsudek zatím není pravomocný, sdělil ČTK mluvčí soudu Jakub Jakubík.

Dva chovné rybníky, každý o rozloze asi půl hektaru, a menší pozemky s přívodním a odváděcím náhonem koupil před třemi lety rybářský svaz od společnosti Vodovody a kanalizace Chrudim. Dříve byly součástí ochranných pásem vodních zdrojů v Podlažicích u Chrasti. Minulý rok biskupství podalo žalobu na určení vlastnického práva k nemovitostem a prodej rybníků zpochybnilo s tím, že jde o původní majetek církve. Rybářský svaz se majetku vzdal, aby ušetřil za soudní výlohy, vodárny by mu měly kupní cenu vrátit.

„Předpoklad je, že stát vrátí majetky církvi. S biskupstvím jsme již jednali, předběžně nám bylo přislíbilo, že zatím bychom si mohli za přijatelných podmínek rybníky pronajmout,“ řekl ČTK předseda místní rybářské organizace Josef Holub.

Chrast patřila kdysi královéhradeckému biskupství, v tamním zámku bylo i letní sídlo biskupa. Církev vede i další spory se státem, radnicí a vodárnami o desítky jiných pozemků v okolí.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Rybářství a rybníkářství