Krajské úřady budou muset zpracovat plány pro zvládání sucha

26. října 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

ales-kendik-provoz-vodovodu-a-kanalizaci-2016-img_8505_-_kopie

Takzvaná „velká“ novela vodního zákona, jejíž první návrh bude k dispozici příští rok, vytvoří mimo jiné legislativní rámec pro zvládání sucha. Na konferenci Provoz vodovodů a kanalizací v Hradci Králové to řekl náměstek ministra zemědělství pro vodní hospodářství Aleš Kendík.

Novela podle Kendíka také obecně stanoví postupy, kdy a v jakých oblastech budou omezovány při nedostatku vody odběry vody, a stanoví krajským úřadům povinnost zpracovat plány pro zvládání sucha. Náměstek ministra také zmínil priority ministerstva zemědělství v oblasti vodního hospodářství. Mezi ně patří podpora při propojování neregionálních vodárenských systémů, bez nichž se ČR v budoucnosti neobejde. Ministerstvo zemědělství také podporuje projekty zadržování vody v krajině, a to prostřednictvím dotačního titulu na podporu výstavby malých vodních nádrží na území obcí.

O prioritách ministerstvo hovoří náměstek ministra Aleš Kendík ve videu, které můžete shlédnout v rubrice „Podívejte se na video“ na home page portálu Naše voda i na jeho facebookové verzi.

Naše voda, foto a video: Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace