Kráčející bagry zbavují řeku Jihlavu rákosů

25. listopadu 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

povodi-moravy-likvidace-rakosu-reka-jihlava

Od pondělí  21.11.2016 probíhají práce na odstraňování rákosu (zblochan vodní, orobinec širolistý) a na úpravě řeky Jihlavy v Jihlavě v místní část Staré hory. Informoval o tom mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Z důvodu dlouhodobých nízkých průtoků, které se pohybují kolem 0,5[m3/s, dochází k zarůstání upraveného úseku řeky a ke zhoršení odtokových poměrů v nadjezí Jezuitského jezu. V tomto úseku se na obou březích nacházejí ochranné hráze s kapacitou Q100 (stoletá povodeň). Protože se jedná se o jez pevný bez možnosti manipulace, je jedinou možností, jak nežádoucí vegetaci odstranit, nasazení mobilních kráčejících bagrů.

Udržovací práce budou pokračovat v nadjezí Českého jezu níže po toku, kde je možná manipulace a rákos je pouze u břehů. Akce takového rozsahu je na tomto úseku realizována poprvé. Práce by měly probíhat ještě v následujících dvou týdnech.

Naše voda, foto Povodí Moravy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství