Kozí Hrádek – památka v minulosti chráněná pouze vodním příkopem

16. července 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

bývalý vodní příkop Kozí hrádek

První zmínka o Kozím Hrádku pochází z roku 1357. Jak přitom píše facebooková verze portálu Naše voda, známý je především tím, že na něm v letech 14123 – 14 pobýval Jan Hus jako host Ctibora a Jana z Kozího.

Na Kozím Hrádku také napsal Hus svou slavnou Postilu. Na počátku husitských válek získalo hrádek do vlastnictví město Tábor. Podle zbytků odkrytých archeologickým výzkumem Jana Švehly byla jádrem hrádku hranolová obytná věž, obklopená parkánovou hradbou. Do ní ústil dřevěný most, po němž se do hrádku vstupovalo. Za věží bylo malé nádvoří s hospodářskými budovami. Terénem byl hrádek málo chráněn, prakticky ho chránily jen vodní příkopy.

V roce 1438 hrádek vyhořel, celá staletí pak sloužil v širším okolí pouze jako zdroj stavebního kamene. V letech 1975 – 77 byly zbytky zdiva a jeho podloží asanovány. V roce 1962 byl Kozí hrádek prohlášen národní kulturní památkou pro svůj historický význam daný pobytem Mistra Jana Husa.

U Kozího hrádku si můžeme prohlédnout pamětní desku k 500. výročí úmrtí Jana Žižky z Trocnova, kterou tam instalovalo 6. července 1924 župní předsednictvo v den sletu, který se konal na cvičišti táborské sokolovny.

Fotoreportáž z návštěvy Kozího Hrádku si můžete prohlédnout na facebookové stránce portálu Naše voda.

Zdroj: Facebook Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla