Kormorány zrazuje od lovu ryb dělo z vinohradu

9. dubna 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

kormorán - ulov si svého kormorána

Přeloučští rybáři plaší kormorány speciálním dělem, které má tyto predátory zastrašit. Informuje o tom pardubická mutace deníku Mladá fronta DNES.

Rybník Buňkov je pro malé přeloučské rybářství nejdůležitějším zdrojem příjmů. Má zde jakousi odchovnu malých až středních ryb. Tyto ryby jsou tou nejlepší potravou pro kormorány. „Když vidím ty nájezdy na ryby, které si tu 2-3 roky pipláme sami od násady, není to pěkný pohled,“ říká hospodář přeloučského rybářského svazu Karel Němec. Proto si rybáři na Buňkově platí dva důchodce, kteří 54hektarový rybník a jeho několikrát menšího souseda sledují a kormorány plaší. „Na hrázi střílím z děla, ale vzadu na menším rybníku je hluché místo, tam používám startovací pušku,“ říká Pavel Tesař, muž, který celý den tráví na rybníce.

Speciální dělo, které mu pomáhá s plašením, je usazené v zahradním kolečku. „Dříve stačilo odplašit kormorány jen zrána, jenže teď je jich tolik, že se musí plašit i přes den. Dělo je český výrobek, který používají hlavně vinaři, aby odradili ptáky, kteří krouží nad vinohradem, my jím plašíme kormorány,“ říká Němec. Dělo dříve sedělo na speciálním plováku přímo na hladině a mělo nastavený časovač, kdy vystřelí, ale lidem z nedalekých Břehů se častá kanonáda nelíbila, takže se využívá pouze tehdy, když se kormoráni chystají k nájezdu.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – pardubický kraj (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství