Kontaminovaná voda z řek ohrožuje produkci brambor na Vysočině

31. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

brambory 2 - IMG_1521

V loňském roce se na deseti místech v Dyji a Labe objevila bakterie Ralstonia způsobující hnědou hnilobu brambor. Jak v této souvislosti informoval Český rozhlas, zemědělci se proto musí letos připravit přísnější kontroly, zejména v okolí řek.

Zástupci Českého bramborářského svazu proto na letošek připravili přísnější podmínky pro pěstitele týkající se skládkování brambor v okolí řek a zalévání. „Budeme umožňovat závlahy ze zamořených částí toku, bude ale nařízeno, že hlízy poté nemohou být považovány za zcela zdravé. Budou moci být zpracovány pouze ve zpracovatelských závodech, které mají takový systém využití odpadů, které zamezí, aby se dostaly na ornou půdu, kde se pěstují brambory,“ vysvětluje Michal Hnízdil z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského. Odborníci budou také častěji testovat povrchovou vodu, více kontrolovat sadby brambor a samozřejmě i dovoz. Pozor si chtějí dát zejména na země, kde je bakterie Ralstonia rozšířená, tedy hlavně na oblasti severní Afriky. Pokud se hnědá hniloba brambor na poli objeví, bude muset pěstitel zlikvidovat ohnisko nákazy. Bude se to týkat nejen pole, ale třeba i brambor a dalších lilkovitých rostlin rostoucích divoce okolo. Na takovém území pak v dalších letech brambory vůbec nebude smět pěstovat. Přísnější opatření se dotknou třeba i likvidace odpadu z balíren.

Brambory tak mohou podle předsedy Českého bramborářského svazu Miloslava Chlana podražit. „Je to docela složité a drahé. Osobně si myslím, že to prodraží i zabalení a zpracování brambor, což není dobře pro naše spotřebitele, protože někdo to musí zaplatit.“Rozšíření hnědé hniloby brambor mohly podle některých odborníků způsobit předchozí mírné zimy. Letošní mrazivá zima by tak mohla pěstitelům spíše pomoci.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině