Kontaminovaná voda ohrožuje Nový Bydžov

Aktualizováno 10. června 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Odstraňovaní jedovatých látek, které kontaminují podzemní vody v Novém Bydžově na Královéhradecku, mělo začít v loňském roce. Kvůli procesním chybám však bylo zrušeno původní uzavřené výběrové řízení a nyní se s výběrem firmy, která starou ekologickou zátěž odstraní, začíná znovu.

Kontaminace spodních vod a půdy chlorovanými uhlovodíky, která pravděpodobně probíhala několik desítek let, byla zjištěna v roce 2007. Za zdroj znečištění byla označena bývalá slévárna Kovoplast, kde se k průmyslové výrobě používalo odmašťovadlo perchlorethylen. Přímo v areálu podniku, který oficiálně zanikl v roce 1990, je znečištění podzemních vod nejvýznamnější, ale šíří se i do přilehlé obytné oblasti. I přesto, že většina domácností je napojena na městský vodovod, někteří zároveň užívají vlastní studny. Lidem však můžou hrozit vážné zdravotní problémy, proto by voda ze studní neměla být používána k pití, mytí ale dokonce ani k zalévání, protože látky v ní obsažené mohou mít karcinogenní účinky.

Bydžov již v loňském roce získal na likvidaci zátěže 18 miliónů korun z operačního programu životního prostředí, podmínkou však je, aby práce byly dokončeny do konce roku 2013. Tento termín je nyní vzhledem k prodlení ohrožen. Na konci května 2011 bylo vyhlášeno nové výběrové řízení, které by mělo být ukončeno v červenci 2011, což znamená, že zahájení sanace nabere nejméně roční skluz od původního plánovaného termínu.

Zdroj: Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace