Z Konopišťského rybníka vypouštějí vodu kvůli odbahňování

Aktualizováno 10. listopadu 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině , Rybářství a rybníkářství

ilustrační foto

Odbahňování rybníka na Konopišti začalo. S ohledem na právě zahájené vypouštění vody, se to dá tvrdit, i když pravda to nakonec být ani nemusí, píše Benešovský deník.

Problémy, které musel vlastník vodní plochy řešit kvůli odvolání neúspěšného uchazeče o milionovou zakázku, už Benešov po intervenci Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v Brně odstranil.

„Následně jsme předali všechny podklady Státnímu fondu životního prostředí,“ potvrdil Deníku místostarosta Benešova Roman Tichovský s tím, že fond dokumenty zkontroluje a vydá rozhodnutí o přidělení dotace.

„Jenže to může trvat i půl roku. Proto jsme si řekli, že už dál, na jaro, čekat nemůžeme, protože bychom kvůli tomu mohli akci zase o rok odsunout,“ míní benešovský politik. „Dohodli jsme se proto, že rybník vypustíme,“ řekl.

Z nádrže o rozloze téměř dvacet hektarů se v tuto chvíli valí první kubíky vody do Konopišťského potoka a dále do Sázavy v Poříčí. Aby se však mohlo začít s odbahňováním, rybník se musí vypustit celý. Vzhledem k tomu, že za socialismu kvůli prosakování zalili kabernu betonem, nebude splnění tohoto cíle snadné.

„Bude proto nutné rozbít stavidla a prohloubit koryto této výpusti tak, aby vytekla veškerá voda. To uděláme do zimy,“ slíbil Tichovský.
Zdroj a více: Deník.cz

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství