Konference Vodní nádrže se zabývala i splachem z polí

26. září 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Spolek Aquarius-Vodnář

Déšť spláchne z polí každý rok tisíce tun orné půdy, které pak skončí v přehradních nádržích. Škodní jsou na tom jak vodohospodáři, tak zemědělci. Připomíněl to ve své vysílání Český rozhlas Brno jako jedno z témat letošní konference Vodní nádrže 2013.

Čištění přehrad totiž stojí desítky i stovky milionů korun a zemědělská půda ztrácí svoji úrodnost. Podle Miroslava Foltýna z Povodí Moravy za problém splachu půdy z polí může hlavně rozmach pěstování kukuřice nebo řepky, které špatně drží půdu, a také to, že zemědělci ignorují doporučovaná protierozní opatření.

„Nedodržují se ty základní principy, které se učí i na zemědělských školách, tím dochází k tomu, že je těch částic z polí odnášeno více než by mělo být. Tím, že se nám ty nádrže zanáší, tak samozřejmě se nám snižuje ten prostor pro zachycování vody a její využívání a druhá věc je ta, že tím splachováním různých hnojiv, postřiků a těchto látek se vlastně zhoršuje kvalita a potom třeba i úprava na vodu pitnou je daleko složitější a nákladnější,“ uvedl Foltýn.

Zdroj ČRo Brno, foto Povodí Moravy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině