Do konce září mohou zájemci navštívit výstavu „Za tajemstvím čisté vody“ v NZM

20. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Hostětín - voda - děti - IMG_3899

Vítězné práce žáků základních škol a nižších tříd víceletých gymnázií z výtvarné soutěže vyhlášené Ministerstvem zemědělství (MZe) s názvem „Za tajemstvím čisté vody“ je v současné době k vidění v prostorách Národního zemědělského muzea (NZM) v Praze.

Informovala o tom mluvčí NZM Lenka Martinková s tím, že výstavu lze navštívit do konce září. Je obecně známo, že voda součástí každého z nás – představuje 99,5 % molekul našeho těla a jejím podivuhodným fyzikálně-chemickým vlastnostem vděčíme za existenci života na Zemi. Bez vody se navíc neobejde žádná lidská činnost, její nedostatek ovlivňuje demografii, ekonomiku i politiku. Proto OSN od roku 1992 vyhlašuje Světový den vody – slaví se pravidelně 22. března a každý rok představuje vodu z jiného pohledu. Téma letošního roku bylo „Wastewater – odpadní voda“ a cílí především na naši nehospodárnost při zacházení s pitnou vodou.

MZe proto přistoupilo k originálnímu řešení – vyzvalo děti, aby přišly s návrhem řešení a výtvarně ho zpracovali. Školáci mohli své myšlenky a nápady zpracovat buď do podoby obrázku, nebo komiksu a o tom, že je téma oslovilo, svědčí fakt, že se do soutěže „Za tajemstvím čisté vody“ zapojilo více než 1000 dětí ze 140 škol z celé České republiky. Odborná porota nejdříve vybrala 85 finalistů (33 obrázků a 52 komiksů) a následně vyhodnotila nejlepších 10, resp. 14 prací (v kategorii komiksů byla udělena dvě třetí místa). Nejlepší kresby a komiksy s vodní tematikou teď zdobí prostory NZM a vznikla z nich nevšední kolekce. Nesvědčí jen o nesporném výtvarném talentu autorů, ale i o tom, jakým způsobem uvažují, což potvrzuje i ředitel pražské pobočky NZM Jiří Houdek:

„Je zajímavé sledovat, jak zodpovědně a „dospěle“ děti k tématu odpadní vody přistoupily a jak poučené v této problematice jsou. Možnosti využití odpadních vod coby cenného zdroje jsou obrovské a z jednotlivých prací je vidět, že děti správně pochopily, že bezpečně upravené odpadní vody mohou sloužit nejen jako zdroj energie, ale i živin a recyklovatelných materiálů. V současnosti nemá více než 663 milionů lidí na světě přístup k bezpečnému zdroji pitné vody a téma odpadní vody a jejího čištění se proto stává velkou výzvou. Pokud se za pár let řešení chopí ti, kteří se dnes coby žáci zapojili do soutěže „Za tajemstvím čisté vody“, mohou mít voda i lidstvo poměrně nadějné vyhlídky,“ domnívá se Houdek.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace