Komiksová výstava o brněnské přehradě se přestěhuje do Technického muzea Brno

Aktualizováno 27. října 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

obrázek

Výstava s názvem Prygl story/ Příběh Brněnské přehrady se stěhuje z hradu Veveří do Technického muzea v Brně. Portál Naše voda o tom informovala Veronika Slámová, mluvčí státního podniku Povodí Moravy, který výstavu spolupořádá.

Expozice ve formě komiksů od kreslíře Jana Duchoně (grafik týdeníku Sedmička) přibližuje historii i současnost jednoho z nejnavštěvovanějších brněnských míst. V podzemním podlaží muzea si mohou návštěvníci rovněž prohlédnout funkční model hráze tohoto vodního díla. Ten vyrobili experti z Laboratoře vodohospodářského výzkumu Ústavu vodních staveb VUT.

„Těší mě, že výstava na hradě Veveří vzbudila takový zájem. Proto jsem moc rád, že tyto veselé komiksy neschováme do našeho skladu, ale můžeme je umístit do nádherných prostor Technického muzea v Brně,“doplnil ředitel závodu Dyje (Povodí Moravy) Jan Moronga.

Lidé se tak seznámí například s příběhem hrázného Františka Šikuly, který zachránil obyvatele Brna před protržením hráze nacistickými náložemi. Zjistí také, jak se nyní čistí Brněnská přehrada, a co na to říkají sinice. Návštěvníci se také můžou podívat na podrobnou kreslenou mapu povodí Moravy. Státní podnik zde zveřejní také unikátní historické fotografie tohoto vodního díla, postaveného s pomocí jednoho jeřábu, kompresoru, dvou míchaček a stovek rukou Brňanů.

Výstava se veřejnosti otevře v úterý 8. listopadu a potrvá do 1. dubna 2012. Cenu vstupného naleznete na webu Technického muzea v Brně: www.technicalmuseum.cz

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla