Kokosová voda – téměř zázračná tekutina vhodná i pro kojence

31. srpna 2012 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

kokos_n

Aromatická, čistá a nezávadná tekutina, které se může používat nejen pro krmení kojenců, ale i v lékařství jako sterilní tekutina. Jde o kokosovou vodu, jak píše facebooková verze portálu Naše voda.

Kokosová voda se nachází v mladých plodech kokosové palmy, kterou lze navíc v případě dehydratace ve sterilní formě dokonce aplikovat intravenózně. Kokosová voda kromě toho představuje v některých zemích prevenci proti průjmům, Světová zdravotnická organizace (WHO) jí doporučuje jako alternativu orální dehydratace vzhledem k nízkému obsahu soli a glukózy. Obsahuje velké množství draslíku, vitamínu C a vitamínů skupiny B (mimo vitamíny B6 a B12). Je také popsáno její využití k odstranění amalgamu tím, že se rtuť váže na sirné aminokyseliny, a z buněk je vytlačena sodíkem a draslíkem. Kokosovou vodu ovšem nelze ztotožňovat s kokosovým mlékem. To vzniká nastrouháním a lisováním kokosové dužiny a má pochopitelně zcela jiné složení.

Samotný kokos roste na vrcholku cca 30 metrů vysoké palmy (kokosovník ořechoplodý), která plodí ořechy až po sedmi letech. Cílené pěstování této palmy je známé více než 3000 let. Kokosový ořech je velmi zdravý, využitelný na mnoho způsobů nejen k potravinářským účelům a výrobě oleje. Z kůry plodů se získává kokosové textilní vlákno (tkané koberce, lana, rohože, kartáče, košťata apod.), kokos lze ho použít v kosmetice, slupky na hnojivo, k výrobě dekoračních předmětů a podobně.

Facebook Naše voda

 

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách