V Kocbeřích mají obavu z D11, může ohrozit zdroj vody

15. června 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

Kocbeře_CoA

Obyvatelé obce Kocbeře na Trutnovsku mají obavu z dálnice D11, kterou kolem obce plánuje postavit Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Dálnice by podle nich mohla ohrozit zdroj vody pro obec a omezit rozvoj vesnice.

Do obce přijel ve středu s občany diskutovat ministr dopravy Dan Ťok (za ANO), který lidem slíbil kompenzace včetně zajištění vody v případě její ztráty. Přeprojektování trasy dálnice Ťok odmítl. Kocbeře mají asi 500 obyvatel a nyní přes ně vede hlavní silniční tah z Hradce Králové do Trutnova a Krkonoš.

Starostka se po jednání odmítla vyjádřit k tomu, zda ji ministrova vysvětlení a sliby uspokojily. „Já tady nejsem od toho, abych to hodnotila,“ řekla. Jasně se nevyjádřila k tomu, zda bude vystupovat proti zvolené variantě dálnice. „Budu dále, pokud budou nějaké možnosti, se snažit mírnit důsledky výstavby dálnice,“ řekla. Zdůraznila, že proti dálnici jako takové není.

Podle Ťoka bylo o trase dálnice rozhodnuto již v roce 2005 a nyní s tím již nejde nic dělat. „Představa, že D11 povede jinudy, není realistická,“ řekl ministr.

Největší obavu měli lidé v diskusi o ztrátu vody a o znečištění zdrojů vody z posypové soli. Podle Ťoka studie ukazují, že ohrožení vodních zdrojů nehrozí. Řekl, že v případě problémů je možné prohloubit stávající studny, v krajním případě je stát lidem schopen přivést vodu odjinud. Občanům slíbil i další opatření mírnící vlivy dálnice. Například protihlukové stěny, lávku přes dálnici, cyklostezky, výsadbu zeleně.

Zdroj: ČTK, foto:wikimedia commons

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace