Klimatické změny zvyšují riziko nedostatku vody v Česku

1. dubna 2014 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

IMG_7403 sucho

Téměř každodenně přinášejí média informace o možných dopadech pokračujících klimatických změn na zdroje vody na planete. K problému se vrací v souvislosti s konferencí o klimatických změnách v Japonsku také server parlamentnilisty.cz.

V Japonsku byly zveřejněny výsledky dosud nejucelenějšího posouzení dopadů klimatických změn na svět. Tíhu klimatických změn zatím nesou hlavně přírodní systémy, rostou ale obavy z dopadů na člověka. Podle českých vědců u nás hrozí hlavně nedostatek vody. Podle studie začínají klimatické změny čím dál více ovlivňovat člověka. Členové Mezivládního panelu pro klimatickou změnu při OSN poukázali na vlny veder v Evropě, lesní požáry v USA či smrtící povodně v Africe a Asii.

“Věci jsou horší, než jsme předpovídali v roce 2007,“ uvedl Salímul Hak, spoluautor poslední podobné zprávy, která vyšla právě před sedmi lety. “Budeme zažívat víc a víc následků, rychleji a dříve, než jsme předpokládali,“ dodává. Radim Šrám z Akademie věd apeluje na české politiky, aby se zamysleli nad hrozbou sucha. V Česku prý totiž hrozí problémy s vodou. “Častější výskyty sucha budou dány nejen nedostatkem srážek, ale kvůli nárůstu teploty vzduchu i vyšším výparem. Nebude tak dotčené jen množství vody, ale i její kvalita,“ míní Jaroslav Rožnovský z Českého hydrometeorologického ústavu.

Zdroj: www.parlamentnilisty.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace