Klimatické změny nás možná připraví o ranní hrnek kávy

7. září 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

káva

Káva, jeden z nejoblíbenějších nápojů a stěžejní vzpruha nejen pro pondělní rána, by mohla nadobro zmizet z povrchu Země v poměrně krátkém horizontu. Informovalo o tom vysílání Českého rozhlasu – Radio wawe.

Nová zpráva australské neziskové organizace The Climate Institute totiž podle wawenews  naznačuje, že rostlina by mohla zmizet už v roce 2080, pokud se planeta bude oteplovat stejně rychle jako dosud. Konkrétně se v ní tvrdí, že do roku 2050 bude polovina plantáží s kávou vyčerpaná a nepoužitelná vzhledem ke vzrůstajícím teplotám, které podporují růst plísní a šíření škůdců. Tvrzení je podloženo tím, že například plíseň (tzv. kávová rez) se spolu se vzrůstající teplotou šíří o to víc na území Střední Ameriky a stejně tak škůdce, který se obvykle nachází na kávě v nížinách Tanzanie, se objevil v mnohem vyšší míře. I zvýšení teploty o jeden, dva stupně údajně způsobí rapidní zvýšení hmyzí populace, která devastuje zemědělskou půdu.

Pokles produkce kávy by zasáhl nejen způsob života milovníků kávy, ale ovlivnil by i obživu přibližně 120 milionů lidí ve více než sedmdesáti zemích, které na průmyslu s kávou závisí.

Zdroj: http://www.rozhlas.cz, ilustrační foto: archiv Naše voda

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině