Klášter Plasy zve na mimořádné prohlídky vodního systému v základech konventu

Aktualizováno 18. července 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

plasy01

Klášter Plasy není jen významnou sakrální, ale také technickou památkou. Přesvědčit se o tom můžete při mimořádných prohlídkách, které klášter naplánoval na 20. a 21. července. Ke zhlédnutí totiž bude důmyslný vodní systém v základech konventu. Informoval o tom server propamatky.info.

Původní budova konventu se potýkala s výraznými technickými a statickými problémy kvůli nevhodnému podloží. Významný český architekt italského původu Jan Blažej Santini-Aichel při stavbě nové budovy, se kterou se započalo v roce 1711, proto přišel s důmyslným řešením. V základech konventu nechal vybudovat dřevěnou nosnou konstrukci, která čítala 5 100 dubových pilot a dubový rošt. Postupem času tyto dřevěné prvky ve vodě zkameněly, a vytvořily tak pevné základy i na nepříliš vhodném podloží.

Zájemci si tento unikátní vodní i větrací systém konventu mohou prohlédnout po oba dva dny mezi 9. a 18. hodinou vždy po dvaceti minutách v maximálně patnáctičlenných skupinách. Na prohlídku je ovšem třeba se telefonicky objednat na čísle 373 322 174. Pořadatelé doporučují vybavit se pevnou obuví a baterkou. Ten, kdo by se chtěl o této technické zajímavosti plaského kláštera dozvědět více, může v pátek 19. července od 18 hodin přijít na přednášku Josefa Řeháka, jednoho z hlavních zachránců vodního systému.

Zdroj: propamatky.info, foto: Klášter Plasy

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace