Kendík: Vodohospodářství v ČR zaznamenalo za 25 let značný pokrok

Aktualizováno 27. března 2018 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Světový den vody 2018 Aleš kendík - IMG_2754

Nárůst délky vodovodního potrubí, razantní snížení ztrát vody nebo násobný nárůst počtu čistíren odpadních vod – to jsou podle náměstka ministra zemědělství pro vodní hospodářství Aleše Kendíka některé z výsledků českého vodohospodářství za posledních 25 let.

Bilanci oboru prezentoval Kendík na setkání vodohospodářů při příležitosti Světového dne vody 22. března v Kongresovém centru Praha. Konstatoval také, že z dosavadních 26 ročníků Světových dnů vody se pouhé čtyři zabývaly tématem vodohospodářství – naposled se tak stalo sice nedávno – v roce 2017 byla mottem Světového dne vody „Odpadní voda“, obvykle jsou ale motta volena zejména s ohledem na vodu v přírodě.

Vodohospodářství v ČR se přitom má podle náměstka čím pochlubit. Od roku 1992 do současnosti se například podle něj prodloužila délka vodovodních sítí v ČR o 169,7 procenta z původních 45 779 kilometrů na současných 77 689 kilometrů, ztráty vody v trubních sítích klesly na 27,8 procenta oproti roku 1992 a počet čistíren odpadních vod (ČOV) naopak vzrostl o 361,8 procenta z 696 v roce 1992 na stávajících 2 518 ČOV.

Kendík se také ve své prezentaci zabýval některými vodohospodářskými mýty. „Není například pravda, že je nižší spotřeba vody pozitivní pro vodohospodářství,“ uvedl náměstek s tím, že příliš nízká spotřeba má i negativní dopad na kvalitu vody, protože vodohospodářské sítě nejsou dimenzovány na dlouhé zdržení vody. Poukázal také na skutečnost, že ČR je v současné době ve spotřebě vody na osobu a den „na chvostu Evropy“, a tedy na hranici hygienického minima.

Náměstek ministra komentoval i vývoj cen vody v naší zemi v minulosti a současné době. Nízké ceny vodného a stočného v roce 1989, s nimiž se obvykle stávající ceny srovnávají, byly podle něj stanoveny mnohem dříve, již v 60.letech minulého století, a výběr poplatků za vodu nepokrýval dokonce ani náklady na výběr vodného a stočného. V rámci EU podle něj představuje cena vody v ČR zhruba evropský průměr.

Pokud se týká obnovy vodohospodářských sítí, měly by investice do ní představovat ročně zhruba 15,2 miliardy korun, reálně ale činí investice 13,9 miliardy korun. I když jsou tak v obnově vodohospodářské infrastruktury ještě rezervy, není podle Kendíka situace nijak zvlášť kritická.

Naše voda, foto (Aleš Kendík na Světovém dni vody 2018) Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Nejčtenější, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace