V kauze metylalkohol provedly dozorové orgány 38 346 kontrol

1. března 2013 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

514328m-otrava-metanolem-vodka

Zaměstnanci Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) udělali do 24. února 38 346 kontrol v prodejnách, u výrobců i v místech, kde sečepují rozlévané lihoviny. Informoval o tom mluvčí ministerstva zemědělství Jan Žáček.

„Ministerstvo zemědělství v rámci své působnosti i nadále věnuje pozornost kontrolám lihovin. Inspektoři při nich spolupracují i s dalšími kontrolními orgány státní správy,“ řekl ministr Petr Bendl. Od propuknutí aféry s metylalkoholem inspektoři SZPI odebrali celkem 1165 vzorků lihovin. Podle výsledků analýz jich bylo 1071 vyhovujících, 58 vzorků nevyhovělo. Na metanol nevyhovělo 39 vzorků, na 2-propanol 37 vzorků, na bitrex to bylo 6 vzorků a 3 vzorky nevyhověly na terciální butanol. U řady vzorků bylo zjištěno porušení více parametrů najednou (např. metanol i bitrex).

Zjištění denaturačních činidel bitrexu a 2-propanolu znamená důkaz použití denaturovaného lihu pro výrobu lihovin. Tyto látky se přirozeněnevyskytují v lihu zemědělského původu, jsou přidávány pro účely zdenaturování.

Aktuální seznam nejakostních, falšovaných a nebezpečných lihovin lze nalézt na internetových stránkách potravinynapranyri.cz.

Naše voda

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách