Kauza ceny vody v Trnové: Důvodem jsou prý machinace zastupitelů obce

10. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

nepitná voda IMG_9978

Nejvyšší cena vody v ČR – 162 korun za vodné a stočné v obci Trnová v blízkosti Prahy, vzbudila na přelomu roku oprávněně značný zájem médií. Podle stanoviska Libuše Hronkové pro portál Naše voda má ale vysoká cena vody v Trnové i další příčiny.

Podle Hronkové jsou to zejména podivné machinace zastupitelů obce s infrastrukturou vodovodů a kanalizací, kteří v minulých letech způsobili, že infrastruktura je v majetky firmy na Seychylách, a že zastupitelé nezajistili dodržení smlouvy o předání infrastruktury. Za vysokou cenou vody tak podle ní není malý počet obyvatel v Trnové, jejichž počet je 318. Hronková proto hodlá podat stížnost na příslušný Krajský úřad – podstatnou část stížnosti uvádíme níže.

Obec Trnová se na přelomu roku stala velice mediálně negativně známou. Přední česká média jsou překvapena stavem, že při průměrné ceně vodného a stočného v ČR na úrovni 75,- Kč za m3 požaduje zástupce majitele vodovodu v Trnové ze Seychyl částku 162,- Kč za m3. Oprávněnost požadavku v současné době zkoumá na pokyn Generálního finančního ředitelství Specializovaný finanční úřad v Praze, který v lednu zanalyzuje na základě podkladů Reinwasseru oprávněnost položek vstupujících do ceny a stanoví maximální zákonem povolenou výši ceny. Neoprávněné navýšení například ve formě zahrnutých investic, špatné kalkulace celkových odběrů a podobně, pak bude předmětem případné vysoké pokuty. Bohužel tento úřad již nebude řešit kvalitu dodávané vody, zdravotní problémy občanů z používání vody a formu komunikace zástupců majitele infrastruktur.

Jsem velmi znepokojena se situací v obci, poslední veřejná schůze dne 29.1.2015 ukázala (a stejně ty předešlé), že zastupitelé strany „Pro obec a občany“ nejednají v zájmu občanů obce, zarážející je fakt, že byl starostou obce odmítnut navržený audit, provedení kontroly hospodaření obce v minulých letech, kdy na stejných místech byli desítky let stejní lidé, kontrolu hospodaření odmítl a toto odmítnutí v mnoha lidech vyvolává pocit, že není vše v pořádku, pan starosta obhajuje proč to nejde, měl by spíše právě on trvat na provedení kontroly, která by prokázala kdo zavinil tuto situaci s vodou, pravděpodobně došlo k pochybení zastupitelů obce Trnová, kteří způsobili, že infrastruktura vodné- stočné je snad v majetku firmy na Seychylách, S.O.N.Y. International Proprietary Limited se sídlem Global Gateway 20, Rue de la Perle, Providence Mahe, Seychelles, s podivnou minulostí dalších firem Vodárna Trnová, a.s., IČ: 28231091, se sídlem Praha 4-Lhotka,Čimelická 957/1, PSČ 142 00, která vznikla ze spol. C.B.C. – Czech Build Company, a.s., se sídlem v Praze 1, Václavské náměstí 36, IČ: 256 22 412 ze dne 29. listopadu 2007 na základě rozhodnutí valné hromady společnosti o rozdělení této společnosti odštěpením se a založením nové společnosti Vodárna Trnová, a.s., dle § 220 sb. obchodního zákoníku.

……cena vody pro obyvatele mnohonásobně převyšuje cenu obvyklou v ČR – žádám o sjednání nápravy, aby cena byla v souladu s cenou obvyklou a s dobrými mravy, voda čerpaná z Vltavy za cenu 162 Kč/m3, s dovolením našich úřadů, které vydaly souhlas s provozováním firmě, která o vodě nic neví, jednatel z Ukrajiny je neviditelný a k provozování si najal další firmu, které muselo být jasné, že v Trnové musí jen okrádat občany, aby nebyla ve ztrátě, za tuto cenu nelze respektovat proměnlivou kvalitu vody. Mohlo by se zdát, že za tuto cenu máme v obci křišťálovou vodu jako ze studánky, voda zapáchá, smrdí jako močůvka, jindy zase jako Savo, je nažloutlá, někdy do šeda, povinné testy vždy dopadnou dobře, odběry na základě stížnosti jsou také v pořádku, vzhledem k tomu, že je tato voda přivedena do kopce z Vltavy, čistička a vodárna neodpovídá přístrojovou technologií, provoz je finančně nákladný (čerpadla dodávají vodu do kopce) – otázkou je, kdo toto vymyslel, kdo to dovolil, kdo zajistil, že voda do obce poteče do kopce, kdo takto hrál a hraje podivné hry s obecním majetkem.

Kromě popisu celé řady dalších problémů v dotčené obci pisatelka Libuše Hronková konstatuje, že nejlepším řešení vodohospodářských problémů se jeví jednoznačně napojení vodovodu v Trnové na připravovaný vodovodní pražský přivaděč Baně – Mníšek p. Brdy.

Naše voda podle stížnosti Libuše Hronkové, (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace