Kašny a pítka v Českých Budějovicích se ukládají k zimnímu spánku

10. října 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Prevence povodní, voda v krajině

IMG_6322 pítko

Kašny a pítka na území statutárního města České Budějovice se začnou ode dneška připravovat na zimu. Informovala o tom vedoucí útvaru marketingu a komunikace společnosti ČEVAK Jitka Kramářová.

„Z bazénů a technologií kašen a pítek se vypustí veškerá voda, aby se zabránilo zamrznutí a tím jejich poškození. Musíme také zaizolovat přívodní vodoměrné šachty, to znamená zajistit je nepromrzajícím materiálem“, upřesňuje postup prací Kramářová. Celkově je podle jejích údajů na území města devět kašen a pět pítek.

Společnost ČEVAK  jako správce vodovodní a kanalizační sítě Českých Budějovic, se mimo jiné stará také o Zlatou stoku, která zásobuje vodou vodní plochy v parku Stromovka. A právě do 1,8 kilometru dlouhé Zlaté stoky bude před zimou také uzavřen přívod vody. „Ta do Zlaté stoky teče z řeky Vltavy, přes Stecherův mlýn, Litvínovice a pokračuje do vodní nádrže Bagr. Průtokově je koncipována tak, aby byl v průběhu sezony zajištěn nejen trvalý průtok Bagrem v množství desítek litrů za vteřinu, ale i stálý průtok přes ostatní, menší vodní plochy, které se tady nacházejí“, říká vedoucí provozního střediska České Budějovice, Ondřej Koupal.

Historie Zlaté stoky sahá do první poloviny 16. století. Jejím smyslem bylo zásobování vrbenských rybníků vltavskou vodou. Před devíti lety, na počátku roku 2002, město přistoupilo k obnově tohoto vynikajícího vodního díla mimořádné historické hodnoty. Téměř hotové jej ovšem zničily povodně a muselo se přikročit k obnově už jednou hotového díla.

„Už od obnovení se staráme, aby vodohospodářský systém Stromovky byl ucelený a funkční. Zlatá stoka bude vodou zásobovat soustavu rybníků v této lokalitě do konce letošní letní sezony“, doplňuje Kramářová.

Ozdobu českobudějovického náměstí, Samsonovu kašnu, začnou pracovníci společnosti ČEVAK připravovat v pondělí 24. října v 9 hodin.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace