Karviná se s dalšími městy zapojí do protipovodňového projektu

Aktualizováno 4. července 2017 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

stavba protipovod

Karviná se spolu s dalšími pohraničními městy zapojí do projektu, který má přispět k lepší ochraně obyvatel před povodněmi. Kromě nákupu techniky jsou v plánu i společná cvičení. Peníze města získají z Evropské unie, řekla dnes ČTK mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

S Karvinou se na projektu nazvaném Společně proti povodni budou podílet i Petrovice u Karviné a na polské straně pak Zebrzydowice a Jastrzębie-Zdrój. „Karviná pořídí dobrovolným hasičům techniku včetně velkého auta, Poláci kromě auta chtějí koupit také loď pro přepravu lidí i techniky. A počítá se se společnými cvičeními a postupem v krizové situaci, což rozhodně pomůže řešit záplavy kolem řeky Petrůvky rychleji a operativněji, a tím umožní lepší ochranu obyvatel. Říčka přitom ohrožuje své okolí poměrně často,“ uvedl primátor Tomáš Hanzel (ČSSD).

Celkové náklady u všech čtyř měst budou zhruba 28 milionů korun, z EU města dostanou proplaceno 85 procent uznatelných nákladů. „Pět procent přidá českým partnerům náš stát, tedy podíl Karviné a Petrovic u Karviné by měl být deset procent na celkových nákladech, u polských partnerů projektu to bude 15 procent,“ uvedla Swiderová.

Připomněla, že poslední větší povodeň byla v regionu v roce 2010, menší záplavy ale bývají častější. Karviná díky dotaci bude mít kromě speciálního vozidla například i dalekohled pro noční vidění nebo vysílačky. „Každý z partnerů pořídí něco jiného a vše přitom bude možné využít v případě krizové situace společně, respektive bude možné si techniku a vybavení vzájemně půjčovat,“ doplnila mluvčí. Od příštího roku se počítá také s každoročními cvičeními a úzkou spoluprací i v případě řešení jiných krizových situací, jako jsou například velké havárie. Samotná Karviná nyní dokončuje i městský digitální povodňový plán za více než půl milionu korun, na který rovněž získala evropskou dotaci.

zdroj: ČTK, ilustrační foto: město Tábor

Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině