Kaple v osadě Na Radosti u Vimperku je nově vysvěcena

25. října 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

kaple-na-radosti-lesy-cr-2016

Státní podnik Lesy České republiky (Lesy ČR) opravil v osadě Na Radosti u Vimperka v Jihočeském kraji kapli z 19. století. Informovala o tom mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová s tím, že náklady činily 1,7 milionů korun.

V pátek 21. října byla kaple slavnostně otevřena pro veřejnost a farář Jaromír Stehlík ji ve 13 hodin odpoledne požehnal. Kapli zasvěcenou Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu nechal v letech 1886 až 1890 postavit tiskař a nakladatel Johann Steinbrener. Každý den se v ní konaly bohoslužby. Objekt pak vlastnila jeho rodina, nyní patří státu. Spravuje ho státní podnik Lesy ČR. „Kaple chátrala a oprava byla nutná,“ řekl Jaromír Kříha, ředitel Lesního závodu Boubín z podniku Lesy ČR a pokračoval: „Loni jsme kapli kompetně zrekonstruovali. Nová je střecha, omítka, okna a celý interiér včetně podlahy a lavic. Ve zvonici je také nově odlitý zvon a v kapli zrestaurovaný původní oltář. Vycházeli jsme z historických fotografií.“ Podnik získal stavební povolení k rekonstrukci objektu v červnu 2015. Koncem letošního května byla stavba zkolaudována. Kaple je nyní opět uzavřena „Předpokládám, že ji jednou do roka otevřeme pro veřejnost,“ dodal ředitel Kříha.

Podrobnosti o historii kaple se dočtete na tomto odkazu: http://www.sumavainfo.cz/cirkevni-pamatky-pribehy-cirkevnich-pamatek?id=30455&action=detail&oid=3587205&nid=11188

Své poslední album nazvala zpěvačka Aneta Langerová Na Radosti. Klip k písni Tráva natáčela v této kapli a jejím okolí.

Naše voda, foto zrekonstruované kaple: Lesy ČR

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě