V kampani Ryba domácí našel NKÚ závažné nedostatky

2. června 2014 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

Bohdaneč - kapr káď prodej

Projekt na podporu konzumace sladkovodních ryb známý jako „Ryba domácí“ už více než rok nepokračuje, poslední výběrové řízení kritizoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a nakonec jen zastavilo i ministerstvo zemědělství.

Výhrady k projektu vznesl navíc oficiálně i Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ten kontroloval využití peněz v rámci Operačního programu Rybářství 2007–2013 a prověřil 33 projektů za celkem 128,5 milionu korun. „Podstatné je, že ze strany OP Rybářství hladina významné chybovosti v projektech nepřekročila 2 %, jak stanovuje metodika kontroly čerpání evropských dotací. OP Rybářství jako celek tak lze označit za funkční. NKÚ v této souvislosti pak vyhodnotil řídicí a kontrolní systém programu jako účinný,“ podotýká ředitel odboru komunikace ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Chyby, na něž NKÚ poukazuje, se podle něj vztahují v podstatě pouze k jedinému projektu z celkem 33 kontrolovaných – a to právě k projektu Ryba domácí. „Není pro mě žádným překvapením, že NKÚ kritizuje projekt Ryba domácí. Osobně jsem měl vůči tomuto projektu v minulosti velké výhrady. Ihned po svém nástupu na Ministerstvo zemědělství jsem také rozhodl o zrušení navazujícího projektu Ryba sladkovodní za více než 60 milionů korun,“ řekl ke zprávě NKÚ ministr zemědělství Marián Jurečka.

V rámci projektu Ryba domácí například podle NKÚ ministerstvo například proplatilo 1,5 milionu korun za péči o značku pouze na základě písemného prohlášení, aniž by ověřilo, že dodavatel skutečně práci provádí. Stát také platil krizovou infolinku pro případ poplašných zpráv o závadném rybím mase, kterou ale téměř nikdo nevyužíval, takže se cena jednoho hovoru vyšplhala v roce 2008 na skoro 9000 korun. Po deseti měsících byla linka zrušena. V rámci propagace zase stát zaplatil 360.000 korun za výrobu a opravy několika kol štěstí.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka