V Kamenici plave dalších 11 tisíc lososů

Aktualizováno 30. října 2015 | Rubrika: Nejčtenější , Prevence povodní, voda v krajině

los

Minulé pondělí vyplulo do Kamenice v národním parku České Švýcarsko dalších 11 tisíc malých lososů. S vypuštěním malých „půlročků“, jak se 7 až 8 cm velcí lososi nazývají, pomáhali adoptivní rodiče i studenti Střední lesnické školy ve Šluknově. Oznámil to NP České Švýcarsko.

„Lososí populaci každoročně posilujeme a věříme, že se nám v budoucnu podaří dosáhnout toho, že se do Kamenice budou lososi vracet v co největších počtech,“ říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko, a dodává: „Navrátit druh, jehož vyhubení lidem trvalo v zásadě jen několik desítek let, není snadné a musíme nyní být vytrvalí. Právě proto za trvalou podporu děkujeme také našim partnerům, dobrovolníkům a adoptivním rodičům lososů, jejichž podpory si velice vážíme.“

Veřejnost pomáhá lososům od roku 2009, a to v rámci projektu Návrat lososů. Lidérybičky adoptují prostřednictvím DMS zprávy, na podzim se pak mohou také zúčastnit vypouštění. Podrobnosti na www.navratlososu.cz.

Jak adoptovat lososa: Lidé mohou lososa adoptovat zasláním krátké textové zprávy ve tvaru DMS(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Cena dárcovské SMS je 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží 28,50 Kč. Adoptivní rodiče mohou lososy adoptovat také celoročně, zasláním SMS ve tvaruDMS(mezera)ROK(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. V takovém případě bude dárci po dobu jednoho roku každý měsíc odečtena částka 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží dvanáctkrát 28,50 Kč. Bližší informace o DMS sbírkách nawww.darcovskasms.cz.

Naše voda, foto: Tomáš Salov, NP ČŠ

Související rubriky: Nejčtenější, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství