Kam s odpadem z říčky Bajcůvky?

Aktualizováno 12. prosince 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Obyvatelé Bohumína mají výhrady k čištění necelého kilometru říčky Bajcůvky, které provádí státní podnik Povodí Odry. Informuje o tom Havířovský deník.

Jedním ze sporných bodů je ukládání vytěžených nánosů. „Jde o to, že ty vytěžené kontaminované sedimenty tady vyváželi jen tak, na zem, bez jakékoliv zábrany. Kontaktovali jsme město, telefonicky nám bylo akorát řečeno, že podle firmy jsou dole fólie, což nebyly, a pozemek je města, takže se vlastně nic neděje, a tím z jejich strany očividně všechno skončilo,“ vylíčila jedna z obyvatelek, žijící v blízkosti říčky.

Podle bohumínské tiskové mluvčí zde skutečně došlo ze strany provádějící firmy k pochybení. „Fólie na odtěžené sedimenty měla být podle projektu Povodí Odry natažena před začátkem odtěžování. Na to, že fólie schází, upozornila Povodí Odry hned první den čištění naše pracovnice z odboru životního prostředí a firma okamžitě přestala sedimenty ukládat a druhý den pochybení napravila a nainstalovala fólii,“ vysvětlila Balcarová.

Deník o vyjádření požádal také Povodí Odry, které ale situaci vysvětlilo jinak. „Při úpravě, urovnání terénu pro meziskládku zhotovitel shrnul materiál téměř identický s nánosy v korytě včetně komunálního odpadu, meziskládka je zajištěna ochrannou vrstvou,“ uvedl za Povodí Odry Čestmír Vlček.

Dalším sporným bodem je to, o jaký druh odpadu se vlastně jedná. Součástí projektu bylo odebrání vzorků a jejich rozbor. „Ten prováděla akreditovaná laboratoř Povodí Odry. Nánosy obsahují zbytky komunálního odpadu. Po proschnutí budou v první polovině příštího roku převezeny na bohumínskou skládku komunálních odpadů,“ sdělila Balcarová. Odstranění tohoto odpadu má na starosti město.

Jak Povodí Odry uvedlo v tiskové zprávě z konce listopadu, vzhledem k umístění stavby pod ŽDB byly provedeny rozbory, které potvrdily přítomnost organických látek v různém stupni rozkladu a překročení limitních hodnot těžkých kovů. Podle Povodí Odry jsou ale obavy místních o neadekvátní naložení s odpadem zbytečné. „Analyzovaný vzorek vyhovuje limitním požadavkům uložení na skládku,“ zhodnotil Čestmír Vlček. Zda jsou obavy místních o kontaminaci půdy oprávněné, by tak mohl potvrdit jedině nezávislý rozbor, ten se ale zatím nechystá.

Zdroj: Havířovský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství