Kalifornie zpřísnila využívání vody, omezuje kropení trávníků

Aktualizováno 18. března 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

hadic

Kalifornie se v úterý dohodla na nových opatřeních, které mají pod hrozbou pokut ochránit tamní nedostatečné vodní zdroje. V tomto americkém státě, který se již několik let potýká s velkým suchem, nově například nebude možné kropit trávník 48 hodin po vydatném dešti, napsala agentura Reuters.

Státní úřad pro kontrolu vodních zdrojů mimo jiné nařídil restauracím, aby přestaly automaticky podávat k jídlům vodu, pokud si ji zákazník výslovně nevyžádá. Města a okresy budou muset omezit zalévání trávníků na maximálně dvakrát týdně, pokud dosud žádné limity nemají. Pokud ale omezení mají, například na tři či více dní, mohou u dosavadního systému setrvat, dodal portál dailynews.com.

Úřad v prohlášení uvedl, že nových omezení sice lituje, ale bylo třeba je s ohledem na špatný stav vodních zdrojů učinit. Zároveň varoval, že je připraven nařízení ještě více zpřísnit, pokud sucha budou trvat.

Kalifornie, která dlouhodobě trpí suchem, již omezení k využívání vody zavedla v minulosti. Jejich zpřísnění začne platit od poloviny dubna.

Portál latimes.com uvedl, že pro většinu měst na jihu Kalifornie nebudou mít nová opatření takřka žádný dopad, neboť tamní místní vyhlášky jsou již nyní obdobně přísné. Například obyvatelé Los Angeles nesmí od roku 2009 zalévat trávník vícekrát než třikrát týdně.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Nandhp

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině