Jurečka jednal s Povodím Odry o protipovodňových opatřeních

5. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

nádrž Dunajovice

Ministr zemědělství Marian Jurečka se dnes v Ostravě zúčastnil společného setkání se starosty obcí a měst Moravskoslezského kraje a části Olomouckého kraje, které připravilo Povodí Odry.

Informoval o tom mluvčí ministerstva Hynek Jordán, s tím, že hlavním tématem jednání byla problematika realizace protipovodňových opatření. „V loňském roce byla zahájena třetí etapa Programu prevence před povodněmi, která se zaměřuje zejména na zvýšení schopnosti zadržování vody v povodích. Cílem je omezit škody na majetku státu, obcí, měst a obyvatel snížením množství vody v řekách během povodní,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

V předchozích etapách bylo vybudováno více než 800 staveb za téměř 15 miliard korun. „O efektivnosti těchto protipovodňových opatření se veřejnost naposledy přesvědčila v roce 2013, kdy i nedokončené stavby významně přispěly k omezení povodňových škod na veřejném i soukromém majetku,“ uvedl ministr zemědělství.

Těmito jednáními chce ministr Jurečka vytvořit pravidelnou komunikaci správců povodí s obcemi a městy na daném území. Pro usnadnění výstavby mnohdy rozsáhlých protipovodňových staveb mají zastupitelstva a samosprávy významnou roli, protože mohou pomoci při řešení majetkoprávních vypořádání pozemků, která jsou pro protipovodňová opatření nezbytná.

Ministerstvo zemědělství tento měsíc na svých webových stránkách také spustí interaktivní mapovou aplikaci, která veřejnosti umožní získat základní informace k jednotlivým realizovaným akcím podpořeným v rámci programu „Podpora prevence před povodněmi II“.

„Ačkoliv je povodí Odry nejmenší hlavním povodím České republiky, jsem rád, že si ministerstvo zemědělství uvědomuje místní specifika, která mohou ovlivňovat povodňové stavy. Ve spolupráci s resortem dlouhodobě obnovujeme a nově budujeme efektivní protipovodňová opatření. Již v první etapě programu zde bylo vybudováno kolem 60 staveb. V rámci nově nastartované třetí etapy například budeme opravovat vodní dílo Šance. Připravujeme také projekt přehrady Nové Heřminovy,“ řekl generální ředitel Povodí Odry Jiří Pagáč.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (nádrž Dunajovice spravovaná Povodím Odry)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka