Jurečka bude jednat o kritické situaci obcí v okolí Želivky

8. září 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Světový den vody - VN Želivka 2

Ministr zemědělství Marián Jurečka (KDU-ČSL) přijede 2. října jednat do Kožlí u Ledče nad Sázavou se starosty měst a obcí z okolí Želivky o jejím dalším osudu. Informuje o tom server tiskovky.cz.

Uskuteční se tak historicky první a největší setkání představitelů obcí a měst z okolí vodní nádrže s představitelem české vlády od roku 1972, kdy přehrada vznikla. Stát tehdy zrušil desítky měst a obcí na břehu řeky a přesídlil několik tisíc obyvatel, z nichž mnozí nedostali za své pozemky dodnes náhradu.

„Jedná se o historické jednání představitelů zdejších měst a obcí s představitelem české vlády od doby vzniku přehrady. Mám radost, že ministr Jurečka dodržel své slovo a rozhodl se tuto oblast navštívit,“ komentoval tuto návštěvu její hlavní iniciátor europoslanec Tomáš Zdechovský. Ten se již více jak rok snaží na problémy měst a obcí v okolí vodní nádrže Švihov upozorňovat. Se starosty se mu podařilo sepsat požadavky měst a obcí a nyní chtějí při jednání s vládou dosáhnout některých ústupků v oblasti kompenzací za omezení přehradou nebo její částečné zpřístupnění pro ekoturistiku.

„Věříme, že se nám podaří s vládou vést konstruktivní dialog. Rádi bychom zachovali ochranu pitné vody a krajiny, ale současně chceme do této oblasti vrátit život,“ prozradil hlavní směr jednání sociálně demokratický europoslanec Pavel Poc, který se ke Zdechovskému v létě připojil. Europoslanci Poc a Zdechovský o situaci také hovořit s premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem.

Schůzka ministra s představiteli měst a obcí se uskuteční 2. října v odpoledních hodinách. Už nyní se očekává, že do Kožlí přijede minimálně 150 představitelů místních samospráv, kteří s sebou přivezou také konkrétní požadavky na ministerstvo zemědělství a Povodí.

Zdroj: www.tiskovky.cz, ilustrační foto Naše voda (přehrada Želivka) – Nina Havlová

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině