V Jordánu našli další historickou výpusť

5. listopadu 2013 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

DSCN7133

Další překvapení na Jordánu. Na hlavní rekonstruovaného táborského rybníku se vrátili archeologové.  Uvedla to táborská radnice.

„Zhotovitel totiž oznámil objev dalšího historického výpustního otvoru, který se při pohledu z hráze nachází jen kousek pod korunou kamenného ochozu vpravo od potrubí zásobujícího vodou sádky Štičí líhně,“ oznámila radnice.

Po té, co archeologové dokončí výzkum této výpusti, bude následovat její technické ohledání včetně kamerové prohlídky.  Na jeho základě pak bude rozhodnuto o dalším postupu a způsobu sanace. Vzhledem k tomu, že nález je vysoko nad současně plánovanou hladinou, nepředstavuje jeho řešení žádné časové komplikace.

Zpevňování paty hráze na návodní straně bylo nyní přerušeno. „Při pohledu z hráze oku pozorovatele neunikne poměrně velké množství kameniva dočasně složeného pod levým břehem. I toto kamení poslouží ke stabilizaci hráze, stane se tak, až si nynější  již navezená vrstva materiálu „sedne“, vysvětluje radnice.

V rámci II. etapy pokračuje těžba sedimentu, jeho přemísťování na mezideponii a odvoz na skládky v Sudoměřích u Tábora a Pohnánci. III. etapa projektu se nyní soustředí na výstavbu obslužných komunikací na dně nádrže, dochází k těžbě sedimentu a jeho ukládání na mezideponii. Odvoz na skládku bude zahájen, až přijdou výsledky rozborů a až bahno bude v tzv. rypném stavu.

Na šachtě uzávěrů nadále pokračuje betonáž sekundárního ostění a další práce na objektech uzávěrů v technologické části.

Zdroj a foto: Město Tábor

 

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství