Jordán je nejstarší umělá nádrž na pitnou vodu u nás

21. ledna 2015 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Přehrady a vodní díla

DSCN7133

V minulém roce byla dokončena generální revitalizace známého táborského rybníku Jordán. Portál Propamátky v této souvislosti s odkazem na Husitské Muzeum Tábor přinesl rozhovor s archeologem muzea Rudolfem Krajícem o nálezu unikátních výpustí.

V rozhovoru mimo jiné upozorňuje na málo známý fakt ohledně významu Jordánu.

„Je nutno vysvětlit smysl vybudování táborského Jordánu, neboť se svojí primární funkcí liší od jiných historických vodních děl. Nejednalo se totiž o rybník za účelem chovu ryb, ale o zásobník užitkové vody pro středověké město. V tomto slova smyslu se jedná o nejstarší umělou vodní nádrž u nás, založenou v roce 1492,“ řekl Krajíc.

„V souvislosti s tímto původním záměrem, tedy dovedením vody do města pro potřeby místních obyvatel, bylo nutno vyřešit nejen zadržení vody na značné ploše, ale i její transport nahoru do města. Vzniklo tak stavebně unikátní dílo, o jehož dobové výjimečnosti vypovídají následující technické údaje: plocha Jordánu přesahuje 50 hektarů, jeho povodí tvoří oblast o rozloze 80 kilometrů čtverečních, objem takzvaného stálého nadržení má Jordán 800 000 metrů krychlových, maximální zásobní kapacita činí téměř 2 milióny metrů krychlových; hráz dosahuje délky 283 metrů, její největší výška nad terénem činí více než 20 metrů, pata má šířku 60 metrů a objem použité zeminy činí 150 000 metrů krychlových. K tomu připočtěme technické vyřešení vypouštění vody (dvě spodní a jednu horní výpusť) i napojení tohoto systému na dopravu vody do města (vodárna, vodárenská věž v hradbách a rozvody i zásobníky ve městě) a jistě není třeba zdůrazňovat, že v případě takto komplexně realizovaného stavebního projektu se jedná o technicky smělé a ekonomicky náročné dílo, které si mohla dovolit jen dobře fungující a prosperující obec,“ upozorňuje archeolog.

Zdroj a více: propamatky.info/ Husitské muzeum v Táboře, foto: město Tábor

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství