Jihomoravští zemědělci usilují o zařazení mezi oblasti ohrožené suchem

29. dubna 2014 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Podnikání s vodou a zákony

sucho - IMG_6223

Jihomoravská agrární komora chce dosáhnout zvýhodnění zdejších zemědělců při přidělování evropských dotací tím, že region získá statut oblasti ohrožené suchem a erozí. Informovalo o tom vysílání Českého rozhlasu.

Extrémní klimatické jevy jižní Moravu skutečně trápí, ministerstvo vnitra se ale o vyjednání lepších podmínek zatím nepokusilo. Region nesplňuje všechny podmínky, které pro zařazení mezi ohrožené oblasti stanovila Evropská unie. Předseda jihomoravské agrární komory Václav Hlaváček si myslí, že Česká republika přesto musí zahájit jednání o lepších podmínkách pro zemědělce.„Potřebují to proto, aby tady byla zachována zemědělská produkce i za těchto ztížených přírodních podmínek,“ domnívá se Hlaváček.

Miroslav Dumbrovský z Ústavu vodního hospodářství VUT v Brně varuje, že sucho a eroze může do budoucna jihomoravské zemědělství úplně zničit.„Na mnoha půdách byl za 40 let oderodován horizont o mocnosti 60 cm, průměrný smyv nám vychází na 150 tun na hektar za rok,“ říká Dumbrovský.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka