V jihomoravských rybnících chybí voda, rybáři předčasně začali s výlovy

4. července 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

výlov - vypuštěný rybník - IMG_8728

V jihomoravských rybnících je málo vody, místy chybí až třetina zásob. Informovalo o tom vysílání Českého rozhlasu, s tím, že někde je situace dokonce natolik závažná, že rybáři museli přikročit k záchranným výlovům.

Podle ředitele Rybníkářství Pohořelice Romana Osičky místy chybí v rybnících až jedna čtvrtina zásob vody. „V některých chybí 50 centimetrů v některých dokonce až 120 centimetrů,“ upřesňuje. To bude mít samozřejmě vliv i na velikost ryb.„Faktem je, že v minulém týdnu jsme museli některé rybníky už slovit, v podstatě jsme dělali záchranu obsádek, která tam byla, protože voda se nacházela takřka jen na loviště a pochopitelně do té produkce se to musí projevit,“ dodává Osička.

Vysoký deficit vody v rybnících má na svědomí především počasí. Chybějící sníh v zimě, málo dešťových přeháněk na jaře a vysoké až tropické teploty v červnu. Poslední dešťové přeháňky podle ředitele pohořelického Rybnikářství nic neřeší. „Po pravdě řečeno, muselo by spadnout každý týden aspoň 50 milimetrů, aby příroda něco do rybníků pustila. Pochopitelně to bude mít negativní ekonomický dopad do výroby, zvláště u plůdků a násad. Takže i přírůstky budou podstatně nižší, než jsme předpokládali,“ přiznává.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka