Jihočeští rybáři mohou od minulého týdne lovit bobry

29. června 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rybáři na jihu Čech mohou od 25. června lovit bobry evropské. Informuje o tom českobudějovické vysílání Českého rozhlasu s tím, že nové opatření má zabránit škodám, které tato zvířata způsobují.

„Bobr páchá velké škody na rybničních stavbách, hlavně dělá díry v hrázích, přehrazuje vodní toky a způsobuje tak kolaps vodohospodářského systému,“ vysvětluje předseda představenstva Rybářství Třeboň Josef Malecha. Proto je přítomnost bobra evropského v kraji pro rybáře noční můrou. Bobr by znamenal zkázu také v obci Halže na Tachovsku. Potvrdil to bývalý starosta František Čurka. „Umělými hrázemi zvyšuje hladinu. Hrozí pak i nebezpečí zatopení některých nemovitostí,“ uvedl.

V současnosti se tento zvláště chráněný druh živočicha vyskytuje na Šumavě, na Moravě a v Českém lese. Pravděpodobnost, že zavítá i na Třeboňsko, je tedy velká. Nový program péče o bobra evropského proto počítá i s jeho odchytem nebo odlovem. Podle Jiřího Bureše ze Správy Chráněné krajinné oblasti Třeboňsko to ale není úplně jednoduché. „Bobr, pokud ho lidé neloví, žije normálním denním životem a můžeme jej sledovat. Jak jej začnete střílet, okamžitě zareaguje a přejde na noční aktivitu. Dny pak tráví v norách, zdržuje se pod vodou, takže ulovit bobra je docela těžké,“ říká. Podle Čurky je řešení v kompromisu. „Asi jedinou možností je snížit nebo úplně odstranit hráze bobrů. Přijmout tedy spíše technická opatření, aby došlo k souladu, aby se bobrovi dobře žilo a zároveň nebyl ohrožen majetek lidí,“ myslí si.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Povodí Moravy

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka