Jihočeský vodárenský svaz posiluje bezpečnost dodávek vody

23. listopadu 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

jvs-oprava-dalkoveho-vodarenskeho-radu

Náročnou dvoudenní odstávku dálkového vodárenského řadu dlouhého 24 km, který vede z vodojemu Včelná do čerpací stanice Hlavatce, dnes dokončili pracovníci Jihočeského vodárenského svazu (JVS). Informoval o tom provozní náměstek JVS František Rytíř.

Během odstávky se podle něj ve vzdušníkové šachtě u Radošovic na Českobudějovicku instaloval nový uzávěr o průměru jednoho metru, vážící 1,5 tuny. Předcházelo tomu vyříznutí ocelového potrubí o průměru jednoho metru a montáž uzavírací klapky. Nová armatura zlepší ovladatelnost celého úseku hlavně při pravidelném odkalování vodovodního potrubí. V případě poruchy pak zkrátí o polovinu manipulační časy potřebné k vypouštění a napouštění řadu.

„Jde o posílení bezpečnosti dodávek pitné vody v této rozsáhlé oblasti. Omezení dodávek pitné vody  se tím podstatně snižuje  Abychom vůbec mohli práce provést, museli jsme vypustit zhruba 14,2 milionů litrů vody v úseku dlouhém 12 kilometrů,“ uvedl Rytíř. Doplnil, že šlo o technicky náročnou operaci, neboť manipulace s objemným a těžkým zařízením v obtížném terénu není jednoduchá. Po dokončení montáže se úsek znovu napustil a odkalil.

Na úsek Včelná – Hlavatce jsou napojeny desítky sídel včetně měst, jako jsou Netolice, Prachatice, Vodňany, Protivín, Písek, Strakonice, Blatná, Mirotice či Milevsko. Jejich obyvatelé při dvoudenní odstávce ale o vodu nepřišli. Jihočeský vodárenský svaz a společnost Čevak ji do sítí dodávali z vodojemů, jejichž kapacita byla naplněna na maximum, tedy mimo běžné provozní stavy. Vybrané vodojemy se přitom průběžně doplňovaly z čerpacích stanic Hlavatce a Sudoměřice. Tyto práce řídil centrální dispečink JVS z Úpravny vody Plav.

Jihočeský vodárenský svaz vznikl v červnu 1993 a je sdružením 261 právnických osob – měst a obcí. S produkcí kolem 16 milionů m3 je největším výrobcem pitné vody v kraji, kterou dodává do 160 obcí a měst. Svaz vlastní a provozuje Vodárenskou soustavu jižní Čechy dlouhou 535 km. Jejím základem je vodárenská nádrž Římov na řece Malši a Úpravna vody Plav.

Naše voda, foto z akce: JVS

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace