Ještě v neděli můžete navštívit Muzeum pražského vodárenství

Aktualizováno 19. března 2016 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Vodovody a kanalizace

muz

Ještě v neděli bude zájemcům otevřeno Muzeum pražského vodárenství v Podolí. Stane se tak při příležitosti Světového dne vody, který připadá na 22. března. Pozoruhodnou expozici zachycující vývoj vodárenství v hlavním městě si mohou zájemci prohlédnout zdarma od 09:30 do 16:30.

V muzeu je vystaven například originál čerpacího stroje klatovské vodárny z roku 1830, vodovodní potrubí z antického období nebo část hradního vodovodu z doby císaře Rudolfa II. Velmi cenné jsou sbírky druhů vodovodního potrubí, historických přístrojů a nástrojů. Nechybí ani unikátní sbírka vodoměrů.

„Expozici jsme doplnili o nové exponáty, například o odstředivé čerpadlo ze 60. let minulého století. Nově jsou ke zhlédnutí také informační tabule o vodních zdrojích Kárané a Želivka,“ informoval tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek.

Cenná je i sama budova postavená v druhé polovině 20. let minulého století podle projektu Antonína Engela. Loni do podolského muzea přišlo téměř 12.000 návštěvníků z České republiky i ze zahraničí.

Světový den vody se slaví již od roku 1993, a to vždy 22. března. Toto datum vyhlásilo Valné shromáždění OSN. Důvodem byla starost o ochranu vodních zdrojů na Zemi, která se stala s postupem globalizace a zlepšování životní úrovně lidí v mnoha zemích zcela nezbytnou. Letošním tématem je Voda a pracovní místa.

Zdroj: ČTK, foto: PVK

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace